Recomandări

Retrospectiva săptămânii politice, în discuţii la Punctul pe AZi

post-img
Punctul pe AZi
Sursa foto: TVR MOLDOVA

Vizita comisarului european pentru Extindere și Vecinătate, Oliver Varhelyi, la Chişinău a fost cel mai mediatizat subiect în săptămâna curentă. Oficialul UE a anunțat că 100 de milioane de euro vor ajunge săptămâna viitoare în Republica Moldova, declarația fiind făcută cu ocazia începerei celei de-a doua etape a negocierilor de aderare la UE. Un alt subiect, care a manifestat interes, este Summitul NATO din SUA, care a promis susţinere Republicii Moldova şi a cerut retragerea trupelor ruseşti din stânga Nistrului. Şi cazul omorului din Chişinău a suscitat interes.

Deputatul Lilian Carp a spus că luni, 15 iulie, cazul va fi discutat la o ședință comună a comisiei Securitate şi Ordine Publică, a comisiei Juridice și a reprezentanților instituțiilor de drept, pentru că „persoana care a fost omorâtă a fost cu antecedente penale, dar se afla în libertate din cauza deciziei unui judecător”. 

Aceste şi alte subiecte de actualitate vor fi dezbătute de jurnalistul Vasile Munteanu cu invitaţii săi: editorialistul Alecu Reniţă, deputat în Parlamentul 90 şi fostul prim-vicepreşedinte al Parlamentului, Valeriu Ghileţchi.

Emisiunea este difuzată de luni până vineri, începând cu ora 19.00, şi poate fi urmărită pe TVR MOLDOVA, online pe pagina de Facebook dar și pe YouTube.

author-img_1

Svetlana Carțîn

Reporter