Sport

Viorel Frunză - noul antrenor principal al clubului Dacia Buiucani

Viorel Frunză - noul antrenor principal al clubului Dacia Buiucani

La o săptămână de la plecarea antrenorului Andrei Martin, Dacia Buiucani i-a găsit deja un înlocuitor. Clubul din Chișinău va fi condus de tehnicianul Viorel Frunză, care în trecut a jucat la această echipă și a purtat și tricoul naționalei de fotbal a Republicii Moldova.

Viorel Frunză este noul antrenor principal al clubului Dacia Buiucani. El a făcut deja cunoștință cu jucătorii și a condus un antrenament, în vederea pregătirii pentru duelul din campionat cu FC Sheriff Tiraspol, programat pe 20 august. Anterior, tehnicianul a mai pregătit și alte formații, inclusiv câteva grupări din străinătate. E vorba despre Știința Miroslava din România și Ventspils din Letonia. În cariera de jucător, Viorel Frunză a căpătat o experiență importantă la mai multe echipe, printre care FC Zimbru și FC Veris Chișinău dar şi CFR Cluj, din România. Atacantul a adunat și 37 de evoluţii pentru selecționata Republicii Moldova, în care a marcat șapte goluri și a oferit o pasă decisivă.

Viorel Frunză l-a înlocuit la conducerea formației Dacia Buiucani pe Andrei Martin, care a decis să-și continue cariera de antrenor la FC Petrocub. Acesta din urmă a obținut, deja, primul rezultat bun alături de noul său club în etapa secundă a Super Ligii din Republica Moldova. Echipa din Hîncești a înregistrat o victorie minimă în meciul cu Dacia Buiucani.

author-img_1

Cristina Mirca

Reporter