Canicula și seceta hidrologică afectează și bazinele acvatice din Chișinău. Printre ele se numără și lacul de la Muzeul Satului, unde nivelul apei a scăzut, iar în unele locuri s-au format mici insule. Responsabilii de la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, în gestiunea cărora se află bazinul acvatic și muzeul, spun că singura soluție pentru ca apa să se acumuleze din nou sunt precipitațiile.
Acum câțiva ani, aici, la lacul de la Muzeul Satului, locuitorii Chișinăului veneau să se recreeze și să admire zona înverzită. Astăzi, acest loc este de nerecunoscut. Nivelul apei a scăzut considerabil, iar o parte a lacului a secat, scoțând la suprafață deșeuri și resturi vegetale.
De ani buni, Gheorghe Pahomov obișnuiește să pescuiască în lacul de la Muzeul Satului. În acest an, nu prea are ce pescui, deoarece nivelul apei a scăzut îngrijorător.
„Cu vreo zece ani în urmă, aici oamenii veneau, făceau și frigărui. Era mai bine. În ultima perioadă, nimeni nu are grijă de acest lac, totul e în paragină. Este mai puțin pește, dar și peștii sunt afectați, pentru că atunci când e cald, el se duce mai la adânc. Are și el specificul lui”, a declarat pescarul Gheorghe Pahomov.
Lacul din preajma Muzeului Satului este în gestiunea Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală. Directorul muzeului ne-a declarat că lacul a început să sece în luna mai, iar situația se agravează de la o zi la alta.
„Pe 31 iulie am făcut un nou demers către Apele Moldovei, prin care am solicitat delegarea unui specialist în domeniu care să ne spună care ar fi pașii necesari de întreprins. Din cauza lipsei precipitațiilor, nu putem să urmărim acum care sunt scurgerile de ape pluviale, pentru că, potrivit răspunsului celor de la Apele Moldovei, unica sursă de alimentare a lacului sunt apele pluviale”, a declarat Petru Vicol, directorul Muzeului Național de Etnografie și Istorie Naturală.
Solicitați pentru un comentariu, responsabilii de la Agenția „Apele Moldovei” nu ne-au răspuns la apel. Experții în științe ale mediului susțin că întreținerea și curățarea lacului ar fi soluția eficientă pentru a preveni poluarea și secarea.
„Pantele abrupte din jurul acestui lac aduc foarte multe sedimente și, desigur, că s-a colmatat. Nu vorbim doar de acel lac. Majoritatea lacurilor din Chișinău au impactul acesta de colmatare, pentru că fâșiile riverane care sunt prevăzute pentru protecție nu sunt suficient de bine amplasate”, a declarat Valeriu Cazac, expert în științe ale mediului.
Curățarea lacului de la Muzeul Satului ar costa câteva milioane de lei, bani de care Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală nu dispune.