Politic

Comisia Europeană a declarat că R. Moldova şi Ucraina sunt pregătite să înceapă negocierile de aderare la UE. Ce spun experții

Comisia Europeană a declarat că R. Moldova şi Ucraina sunt pregătite să înceapă negocierile de aderare la UE. Ce spun experții

Este oficial. Comisia Europeană a declarat că Republica Moldova şi Ucraina sunt pregătite să înceapă, chiar în această lună, negocierile de aderare la Uniunea Europeană. Potrivit raportului prezentat de Bruxelles, Chişinăul a îndeplininit și ultimele trei recomandări ale Comisiei. Experţii spun că, deşi e un anunţ aşteptat de toată lumea, autorităţile ar trebui să implementeze în regim accelerat toate reformele.

În raportul Comisiei Europene se arată că Republica Moldova a îndeplinit criteriile necesare pentru lansarea negocierilor de aderare la blocul comunitar. Vorbim despre măsurile anticorupție, declarațiile de avere ale funcționarilor publici și protecția limbilor utilizate de minoritățile naționale. Experţii în politici europene sunt de părere că, deşi este un anunţ mult aşteptat, autorităţile Republicii Moldova trebuie să fie mai vigilente în raport cu angajamentele legate de parcursul european. Prin telefon: GRIGORE GUZUN, comunitatea Watch Dog: „"Uniunea Europeană recunoaşte importanţa calităţii de membru a Republicii Moldova la UE. Puterea politică de la Chişinău trebuie să depună un efort şi mai mare pentru a grăbi procesul de aderare, înainte de termenul declarat 2030, iar aici vorbim nu doar de interesul economic dar şi de cel al securităţii. " MIHAI ISAC analist de politică externă, Bucureşti: "Republica Moldova trebuie să îşi stabilească un program clar şi cât mai realist la modul cu privire la modul cum va gestiona aceste negocieri. Urmează ca şi autorităţile să demareze o serie de modificări legislative" Comisia va împărtăși evaluările sale cu cei 27 de ambasadori ai blocului comunitar. Recomandarea Bruxelles-ului necesită unanimitate din partea guvernelor Uniunii Europene. Este de aşteptat ca Budapesta să aibă obiecții, odată ce va prelua președinția rotativă a UE, în data de 1 iulie. Acest lucru îi va oferi o influență suplimentară în stabilirea agendei reuniunilor în care se discută chestiuni legate de Ucraina. Belgia, actuala deținătoare a președinției, speră să obțină unanimitate și să organizeze runda inițială de negocieri de aderare, în 25 iunie, înainte de a preda ștafeta Ungariei. Analiştii spun că, deşi Ungaria poate întârzia, teoretic, următorul pas în ceea ce priveşte aderarea Ucrainei, reprezentanţii UE au instrumentele necesare pentru a se opune acestui blocaj.


MIHAI ISAC analist de politică externă, Bucureşti: "Singurul mod în caree Ungaria poate influenţa cursul acestor negocieri este poate întârzierea cu câteva luni a unor demersuri tehnice, dar odată laută această decizie va fi greu pentru Ungaria să facă ceva care să blocheze total negocierile."


GRIGORE GUZUN, comunitatea Watch Dog: "De asta şi se grăbeşte acum procesul de lansare a negocierilor cu Ucraina pentru ca până la sfârşitul lunii iunie deja Uniunea Europeană să voteze această decizie care nu va mai putea fi schimbată. "


Următorul pas în procesul de aderare reprezintă adoptarea, de către statele membre ale UE, a cadrului de negociere și convocarea primei Conferințe Interguvernamentale. Republica Moldova a semnat cererea de aderare la Uniunea Europeană în trei martie 2022. Iar în data de 23 iunie 2022, ne-a fost oferit statutul de țară candidat. În 14 decembrie 2023, Consiliul European a decis începerea negocierilor de aderare a Republicii Moldova la UE.

author-img_1

Iuliana Adiaconiței

Reporter