Deputatul neafiliat, Marina Tauber, riscă să rămână fără imunitate parlamentară, pentru a noua oară în actuala legislatură. Procurorul general interimar a trimis o solicitare în acest sens Parlamentului Republicii Moldova, în baza unui articol din Codul penal referitor la amestecul în înfăptuirea justiţiei. Urmează să se stabilească ziua când Ion Munteanu va veni în plen pentru a susţine acest demers. În replică, Tauber acuză guvernarea spunând că la mijloc ar fi vorba de o comandă politică.
IGOR GROSU preşedintele Parlamentului Republicii Moldova. „Ieri a parvenit un demers din partea PG, cerere privind încuviinţarea ridicării imunităţii palamentare a deputatului Marina Tauber. Pe faptul săvârşirii infracţiunii din Codul Penal, amestecul în înfăptuirea justiţiei. Semnat Procurorul general interimar, Ion Munteanu."
Într-o conferinţă de presă, Marina Tauber, apropiată a fugarului condamnat penal Ilan Şor, a precizat că partidul de la guvernare este implicat în fabricarea unui nou dosar pe numele ei.
MARINA TAUBER deputat neafiliat. „Eu nu ştiu la ce s-au gândit procurorii care documenteaza acest caz , deja se apropie avocaţii mei aici. O sa particip la comisia juridică, la tot ce trebuie voi ştiţi eu nu fug de la careva responsabilităţi, aici chiar nu ştiu in ce sunt vinovată. Cert este ca Guvernul Recean, Maia Sandu si echipa PAS se teme de echipa domnului Ilan Sor si cu asta ne mândrim”.
Marina Tauber este cercetată penal pentru mai multe capete de acuzare. Printre acestea - falsificarea raportului financiar pentru alegerile primarului municipiului Bălţi, în 2021, şi acceptarea finanţării campaniei sale electorale de către gruparea criminală Șor, fiind vorba de zeci de milioane de lei.
În 2022, ea s-a aflat în arest preventiv, în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău. Tauber nu-și recunoaște vina și acuză autoritățile că persecută opoziția.