Un conațional a fost condamnat la 3 ani și 3 luni de închisoare pentru aplicarea violenței față de un carabinier și pentru furtul unui telefon mobil.
Potrivit Procuraturii Generale, inculpatul, la data de 1 octombrie 2021, aproximativ orele 16:45, aflându-se în apropierea unei stații a transportului public din Chișinău, fiind în stare de ebrietate alcoolică, a manifestat un comportament agresiv, ignorând cerințele legale de respectare a ordinii publice și a măsurilor de protecție anti COVID-19 a angajaților Inspectoratului General de Carabinieri al MAI, care se aflau în misiune de serviciu. În continuarea acțiunilor sale ilegale, inculpatul, a încercat să aplice angajatului MAI, o lovitură cu cuțitul, însă acesta a fost stopat de către colegul victimei.
Același inculpat, la data de 26 martie 2022, aproximativ la ora 09:15, aflându-se pe teritoriul Gării Auto din centrul Chișinăului, prin inducerea în eroare, sub pretextul necesității de a efectua un apel telefonic, a dobândit de la un bărbat telefonul mobil, după care, fără a-l restitui, a plecat într-o direcție necunoscută, cauzându-i părții vătămate o daună materială în valoare de 3 500 lei.
Inculpatul și-a recunoscut vinovăția pentru faptele de care a fost acuzat.