Recomandări

„Tema pentru acasă”, Spectacol prezentat la Butuceni

post-img
Emisiunea Obiectiv Comun

Spectacolul „Tema pentru acasă”, după romanul scriitorului Nicolae Dabija, va fi prezentat în aer liber, la Butuceni, pe 28 și 29 iunie 2025, de trupa de actori a Teatrului „Vasile Alecsandri” din Bălți.

Evenimentul are loc în contextul marcării a 85 de ani de la evenimentele istorice din 28 iunie 1940, când Uniunea Sovietică a solicitat, printr-o notă ultimativă, cedarea Basarabiei și a nordului Bucovinei. 

Readucerea în memorie a evenimentelor negre din istoria românilor, conștientizarea suferinței trăite, montarea spectacolului şi procesele logistice sunt subiectele emisiunii Obiectiv Comun de astăzi. 

Invitaţii ediţiei sunt: INA ILAȘCIUC, directoarea Teatrului „Vasile Alecsandri” din Bălți; ANA CUŞCENCO, dirijoarea Corului ARS NOVA al Colegiul de Muzică și Pedagogie din Bălți; ION MARCOCI, autorul dramatizării pentru romanul ,,Tema Pentru Acasă” de Nicolae Dabija, Artist al Poporului. 

Moderatoare - Dana Ciobanu, producătoare - Elena Guţu. Emisiunea Obiectiv Comun începe la ora 17.00 şi poate fi urmărită pe TVR MOLDOVA, dar şi online pe pagina de Facebook.

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Editor