„Suntem gata să-i ajutăm pe prietenii moldoveni în problema Transnistriei”, a declarat ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei, Andriy Sybiga, în cadrul unui interviu pentru publicația ucraineană „Evropeiskaia pravda” . În ce privește acordarea asistenței militare pentru înlăturarea trupelor rusești care staționează ilegal pe teritoriul Republicii Moldova, oficialul ucrainean a afirmat că acesta este „dreptul Chișinăului de a determina politica în acest sens”.
„Prezența militarilor ruși în Transnistria este inacceptabilă. Acesta reprezintă un risc de securitate pentru Moldova, Ucraina și regiune în ansamblu. Și susținem cu siguranță restabilirea integrității teritoriale și a suveranității Moldovei împreună cu Transnistria”, a declarat ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei, Andriy Sybiga.
„Este nevoie de a restabili integritatea teritorială a Moldovei”
În ce privește prezența ilegală a contingentului militar rus în Transnistria, Grupul Operativ de Trupe Rusești, oficialul ucrainean a afirmat că devine din ce în ce mai evidentă și, prin urmare, este nevoie de a restabili integritatea teritorială a Moldovei pe baza dreptului internațional.
„Noi deja ajutăm atât prin dezvoltarea infrastructurii de frontieră comune, prin independența Moldovei față de resursele energetice rusești, cât și prin interacțiunea comună pe calea către aderarea la UE. Și este foarte important ca aceasta să fie o mișcare comună”, a spus oficialul ucrainean.
Pe 31 decembrie 2024, Ucraina a suspendat tranzitul gazelor rusești pe teritoriul său spre regiunea transnistreană. Cu toatea acestea, Rusia are posibilitatea să transporte gaze în Republica Moldova prin gazoductul Turkstream și cel balcanic, dar refuză să facă acest lucru.
„Este și rămâne dreptul Chișinăului”
Cât privește acordarea unui ajutor militar pentru eliminarea pericolului trupelor rusești din stânga Nistrului, Andriy Sybiga a menționat că aceasta „este și rămâne dreptul Chișinăului de a determina politica în acest context”.
Oficialul ucrainean a subliniat în același timp că formatul „5+2” ca instrument pentru rezolvarea problemei transnistrene a eșuat complet și s-a declarat convins că, pe viitor, UE ar trebui să joace un rol decisiv în acest proces, iar Ucraina ar trebui să fie, de asemenea, implicată. „Suntem categoric împotriva participării Rusiei la orice astfel de formate în care Ucraina este prezentă. Credem că nu are ce căuta acolo”, a insistat el.
Recent, Biroul Politici de Reintegrare al Republicii Moldova a comunicat că, pe parcursul ultimilor aproape patru ani de la declanșarea de către Federația Rusă a războiului în Ucraina, toate bunurile, persoanele și mijloacele de transport care intră și ies în/ din regiunea transnistreană și care circulă peste hotarele țării, trec doar prin punctele de control ale frontierei de stat unde sunt prezenți colaboratorii Serviciului Vamal și ai Inspectoratului General al Poliției de Frontieră a Republicii Moldova.
Rotația militarilor ruși în Transnistria este în prezent imposibilă
Referitor la Grupul Operativ al Trupelor Ruse, fără statut juridic determinat pe teritoriul țării, dislocat în raioanele de est ale țării, rotația militarilor ruși în acest contingent nu este posibilă de mai mulți ani, în componența acestuia fiind recrutați în mare parte localnici care posedă cetățenie multiplă, inclusiv pe cea a Federației Ruse.
„Republica Moldova pledează în mod constant pentru demilitarizarea regiunii, părăsirea teritoriului țării de către militarii străini cu ședere ilegală și retragerea/ lichidarea stocurilor de muniții de la depozitul de la Cobasna”, s-a precizat în comunicatul Biroului Politici de Reintegrare al Republicii Moldova.