Primarul Ion Ceban a anuntat că Partidul Mișcarea Alternativa Națională va iniția două referendumuri: unul local, în Chișinău, privind organizarea sistemului de educație, și altul referitor la reforma administrativ-teritorială. Inițiativa a fost criticată de președintele Parlamentului, Igor Grosu, care susține că edilul încearcă să oprească reforma administrativă. De asemenea, ministrul Educației a declarat că nu este nevoie de un referendum pentru a vedea situația învăţământului din Chișinău.
Anuntul primarului a fost făcut printre ruinele clădirii Filarmonicii Naţionale, distrusă într-un incendiu. El susține că vrea să iniţieze reforma "Restart" și critică situația economică, reformele din sănătate și justiție, educatie.
ION CEBAN, primarul Chişinăului: Noi am reparat, investiţiile sunt enorme în educaţie, iată că ei vor să le ia la minister, fără ca să întrebe oamenii, pedagogii, dacă ei îşi doresc asta. Mai mult decât atât, vor să reducă cu 330 de milioane în acest an. 330 de milioane astea sunt altele vreo 7-8 şcoli construite de la zero, bugetul municipiului Chişinău.
În replică, ministrul Educaţiei, Dan Perciun a precizat că nu este nevoie de niciun referendum pentru a afla ce cred părinții și profesorii despre cei şase ani de administrare a școlilor din Chişinău.
DAN PERCIUN, MINISTRUL EDUCAŢIEI: Clase arhipline. Lipsă de viziune. Niciun plan clar din partea Primăriei pentru rezolvarea problemei. Primarul nu a reușit nici măcar să constituie până la capăt un grup de lucru, nemaivorbind de aprobarea unui plan elementar de acțiuni pentru combaterea supraaglomerării școlare. În șase ani, peste 1 miliard de lei pentru școli și grădinițe au rămas nevalorificați de Primărie. Bani puși la dispoziție de Guvern, dar necheltuiți din cauza administrării financiare precare. Câte școli puteau fi reparate din acești bani? Câte grădinițe puteau fi modernizate? Câte locuri noi puteau fi create pentru copii?
MInistrul Educatiei susține că reforma va însemna o aliniere mai bună între politicile promovate de Ministerul Educației și ceea ce se întâmplă zi de zi. Primarul Chişinăului a criticat și iniţiativa Guvernului de comasare a localităţilor, precizând că şi aici e nevoie de un referendum.
ION CEBAN, primarul Chişinăului: Vreţi european, haideţi să fim ca în Olanda, ca în Franţa, ca în multe state. Să întrebăm oamenii, ei îşi doresc asta, ceea ce vrea PAS peste noapte. Îşi doresc să fie intimidaţi cu lichidarea primăriilor, speriaţi că vor rămâne fără bani dacă nu o vor face.
IGOR GROSU, preşedintele Parlamentului: E o iniţiativă care nu vine decât să stopeze reforma, ceea ce îl deranjează. Pentru că el reforme n-a făcut prin definiţie, el şi reformele sunt două lucruri diferite. Reforma merge înainte, indiferent de încercările unora de a obstrucţiona şi a pune piedici.
Citește și: Irina Gutnic: Demiterile ilegale dispuse de Ion Ceban ar fi costat Primăria peste 7 milioane de leiIeri, Guvernul a votat noi reglementări pentru a susţine reforma administrativă. Una dintre ele este triplarea unor stimulente financiare pentru comunităţile care decid, prin înţelegeri, comasarea localităţilor. Reforma administrației publice locale din Republica Moldova prevede reorganizarea teritorială prin reducerea numărului de raioane de la 32 la 10, consolidarea primăriilor prin comasare și descentralizarea financiară.