O nouă zi cu emoţii pentru absolvenţii de liceu din Republica Moldova. Astăzi a avut loc examenul de bacalaureat la limba de instruire, la care au participat peste 15 mii de elevi. Aproape 13 mii au susţinut proba la limba şi literatura română, iar ceilalţi la limba şi literatura rusă. Examenul a început la ora nouă, iar elevii au avut la dispoziţie aproximativ trei ore pentru a rezolva subiectele.
Examenul s-a încheiat puţin după ora prânzului, iar elevii care au susţinut proba la centrul de bacalaureat de la Liceul "Spiru Haret" din Chişinău au ieşit cu zâmbetul pe buze. Majoritatea spun că se aşteaptă la rezultate bune.
"Sincer nu am avut emoţii atât de mari şi subiectele mi s-au părut destul de accesibile deoarece au fost bine învăţate la şcoală şi abordate de mai multe ori în timpul lecţiilor. La eseu am avut de argumentat faptul că fiecare carte ne învaţă ceva."
Emoţii au avut şi părinţii, dar şi profesorii care au venit să-i susţină pe tinerii absolvenţi.
La sesiunea de bac din acest an, un absolvent a obţinut patru note de zece din oficiu, iar 369 vor avea aceeaşi notă în baza certificatelor care atestă competenţele la limbile străine sau informatică. Următoarea probă va fi cea la limba străină, la data de 10 iunie. REPORTER: SORINA GOLOVATIUC Imagine: Artiom Cereseu