La Roma, chiar lângă Columna lui Traian, arta modernă românească întâlnește istoria antică. O expoziție dedicată lui Constantin Brâncuși se deschide la Muzeul ”Mercati di Traiano”, chiar în ziua când se împlinesc 150 de ani de la nașterea marelui artist, informează TVR Info.
Muzeul ”Mercati di Traiano” din centrul Romei găzduiește începând de astăzi expoziția “Constantin Brâncuși – Originile Infinitului”, care va fi inaugurată în această seară.
Evenimentul marchează 150 de ani de la nașterea sculptorului și face parte din inițiativele Anului Cultural România – Italia 2026.
Începând de vineri cetățenii vor avea acces pentru a vizita expoziția până pe 19 iulie. Cetățenii români și cei din Republica Moldova vor avea acces gratuit la expoziție.
În fiecare an, pe data de 19 februarie, este sărbătorită Ziua Brâncuşi.
La această dată, în urmă cu 150 de ani, se năştea marele sculptor român Constantin Brâncuşi, personalitate marcantă în mişcarea artistică a secolului al XX-lea, a cărui contribuţie la revoluţionarea viziunii şi a limbajului în arta de după 1900 a devenit emblematică, prefigurând Modernismul.
Autor al unei opere impresionante, de o mare complexitate tematică, lucrările sale se află, astăzi, printre marile creaţii artistice ale lumii.