Economic

„Dolarii din vis”. Moldovagaz a calculat pierderile din pretinsa datorie a RM față de Gazprom

post-img
Adunării generale a acționarilor SA Moldovagaz

SA Moldovagaz a înregistrat pierderi în mărime de 627,6 milioane de lei, echivalentul a 34 de milioane de dolari, conform unui raport financiar pentru 2024 prezentat Adunării generale a acționarilor. Această pierdere a fost dedusă din pretinsa datorie de 709 milioane de dolari a Republicii Moldova față de Gazprom în urma creșterii cursului dolarului față de leu.

„Principalul factor, care a cauzat formarea rezultatului financiar nefavorabil, a fost diferența negativă de curs valutar la datoria față de SAP Gazprom și SRL Factoring-Finance, ca urmare a creșterii cursului de schimb al dolarului american față de leul moldovenesc”, se spune într-un comunicat al societății moldo-ruse. 

Astfel, raportul arată că dolarul a crescut de la 17,4 lei, conform situației la 31 decembrie 2023, la 18,5 lei după situația la 31 decembrie 2024. Drept urmare, subliniază sursa citată, rezultatul financiar general pentru perioada de raportare s-a înrăutățit cu aproape 2 miliarde lei față de 2023. 

„Reieșind din viziunea diferită a principalilor acționari față de subiectul datoriilor SA Moldovagaz față de SAP Gazprom și SRL Factoring Finans raportul financiar pentru anul 2024 nu a fost aprobat”, se menționează în sursa citată. 

Gazprom spune că Moldovagaz are o datorie, pentru malul drept al Nistrului, acumulată în perioada 2011-2015, în valoare de 709 milioane de dolari, din care aproximativ 400 de milioane reprezintă costul propriu-zis, în timp ce celelalte peste 300 de milioane sunt penalități. 

În urma unui audit efectuat în perioada 2022-2023, s-a stabilit că datoria istorică a Moldovagaz față de Gazprom, pentru malul drept al Nistrului, constituie doar 8,6 milioane de dolari. 

De cealaltă parte, Gazprom nu a acceptat rezultatele auditului și pretinsa datorie rămâne în bilanțul contabil al întreprinderii moldo-ruse. 

Nerecunoașterea datoriei de 709 milioane de dolari a fost o presupusă cauză pentru care Gazprom a oprit furnizările de gaze pentru malul stâng al Nistrului pe 31 decembrie 2024.

SA Moldovagaz a fost fondată în 1999. Gazprom deține 50% din acțiuni, Agenția Proprietății Publice a Republicii Moldova – 35,33%, Comitetul de gestionare a patrimoniului din Transnistria – 13,44%, persoanele fizice și juridice - 1,23%.

author-img_1

Ilie Gulca

Editor