Centrul Național Anticorupție a confirmat pentru TVR Moldova că au fost reținute două persoane și că efectuează percheziții în cadrul unei cauze penale. Instituția transmite că un secretar de stat și reprezentantul unui agent economic au fost reținuți într-un dosar de corupție.
Într-un comunicat al CNA, se precizează că ofițerii Centrului Național Anticorupție au reținut un secretar de stat din cadrul Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare și reprezentantul unui agent economic într-o cauză penală pornită pe fapte de corupție.
Potrivit materialelor acumulate, reprezentantul agentului economic ar fi transmis mijloace bănești secretarului de stat pentru ca acesta să influențeze persoane cu funcții de răspundere din cadrul Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor în vederea reluării permisiunii de import al furajelor pentru păsări și animale din Ucraina.
Anterior, procedura de import fusese suspendată de ANSA în urma neregulilor constatate în cadrul controalelor efectuate. În prezent, ofițerii CNA și procurorii anticorupție efectuează percheziții în biroul de serviciu al secretarului de stat din cadrul Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, precum și la alte adrese, în scopul acumulării și consolidării probatoriului.
Acțiunile de urmărire penală continuă în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor cauzei, identificării tuturor persoanelor implicate și documentării întregii activități infracționale. CNA și PA va reveni cu detalii suplimentare pe măsura desfășurării investigațiilor.