Social

În Italia, o familie din R. Moldova a fost găsită moartă

post-img
Tragedie în Italia: O familie din R. Moldova, găsită moartă din cauza unei scurgeri de gaz
Sursa foto: corrieredelveneto.corriere.it

O familie din Republica Moldova a fost găsită fără viață în locuința lor din Canaro, Italia. Alerta a fost dată de colegii tatălui, după ce acesta a lipsit două zile de la serviciu.

Pompierii au descoperit trupurile neînsuflețite ale părinților, de 51 și 47 de ani și ale fiicei lor, de 28 de ani, fiecare în patul său și fără urme de violență. A fost găsit mort și motanul familiei.

Primele investigații indică o intoxicație colectivă cu monoxid de carbon, cauzată, cel mai probabil, de o scurgere de gaz la centrala termică. Detectoarele pompierilor au confirmat prezența monoxidului de carbon în locuință.

Primarul localității, a declarat că familia era cunoscută în comunitate. Tatăl era în proces de obținere a cetățeniei italiene, iar mama și fiica o aveau deja. Administrația locală s-a arătat disponibilă să sprijine familia pentru organizarea funeraliilor.

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Reporter