Economic

În 2023, sectorul Tehnologiilor Informaționale a fost lider la exporturile Republicii Moldova. Ce spun reprezentanți ai companiilor în domeniu

În 2023, sectorul Tehnologiilor Informaționale a fost lider la exporturile Republicii Moldova. Ce spun reprezentanți ai companiilor în domeniu

Sectorul Tehnologiilor Informaționale este lider, din 2023, la exporturile Republicii Moldova. În ultimii ani, această ramură a economiei a căpătat un avânt puternic, în special, datorită facilităților fiscale oferite de stat. Astfel, în 2023, exportul de servicii IT a fost de 830 de milioane de dolari, adică aproape 28% din totalul exporturilor de servicii.

Andrei Grădinari deţine o companie IT care, de 13 ani, produce jocuri pentru export.

ANDREI GRĂDINARI director companie IT: „Noi facem export de jocuri, care tot sunt nişte produse IT. Piețele noastre principale sunt SUA, Europa, Rusia şi Asia. Noi, în Moldova, avem mulţi oameni creativi şi talentaţi care fac jocuri ce sunt interesante pentru jucătorii din toată lumea”.

Compania are 8 angajaţi ce au la activ 20 de jocuri create. Sunt jocuri populare la nivel mondial, despre care lumea nici nu bănuieşte că au fost create în Republica Moldova.

ANDREI GRĂDINARI director companie IT: „Acest joc se numeşte "Rail Maze". L-am lansat-o acum 12 ani. Are zeci de milioane de descărcări. Un alt joc popular este "Bubble Explode".  Iată aici împuşti, spargi baloanele. Este primul noastru joc lansat. Şi în SUA, când călătoream cu partenerul meu, mergeam în autobuz unde 2 fete jucau în "Rail Maze" şi le spunem că noi am făcut acest joc şi ele aşa s-au uitat la noi au crezut că vrem să le agăţăm”.

Companiile IT din Republica Moldova creează produse care sunt la mare căutare de clienţii internaţionali.

MARINA BZOVÎI directoare executive ATIC: „Companiile IT exportă în Asia, dacă vorbit de sectorul de gaming şi animaţie, continentul american. Avem companii care lucrează pentru sectorul bancar fiind considerat un sector foarte strict din punct de vedere al securității şi care are nevoie de servicii IT de o calitate foarte înaltă”.

Potrivit autorităţilor, Republica Moldova a devenit o destinație atractivă pentru marile companii IT. Pe lângă facilitățile fiscale, un alt avantaj sunt specialiştii IT ce au salarii ce pot ajunge și la peste 40 de mii de lei.

MIHAI LUPAŞCU secretar de stat, Ministerul Dezvoltării Economice şi Digitalizării: „Un alt factor care a dus la impulsionarea acestui sector este fiscalizarea foarte avantajoasă oferită de regimul IT Park în Moldova care este la o taxă unică de 7%. Dacă ne uităm bine, în regiune este cel mai avantajos regim fiscal pentru companiile IT”.

Potrivit analizei făcute de experţii IDIS Viitorul, sectorul IT devine unul dintre cele mai promițătoare sectoare pentru dezvoltate şi creștere.

VEACESLAV IONIŢĂ expert economic IDIS Viitorul: „În 2010 erau 96 de milioane de dolari în acest an avem 830 de milioane. Noi nu mai avem un alt sector din economia naţională care a înregistrat aşa o creştere fenomenală. În primii ani la noi dominau serviciile de business, iar acum ultimii 7 ani domină servicii de IT”.

În prezent, sectorul IT reprezintă 5% din PIB-ul Republicii Moldova. În domeniu lucrează peste 20 de mii de angajați, adică 3,3% din forța de muncă. Anul trecut, IT-ul a înregistrat o creștere de 33%.

author-img_1

Cristian Sava

Reporter