Polițiștii din Bălți au reținut miercuri seara un bărbat de 37 de ani, originar din satul Corlăteni, raionul Râșcani, bănuit de implicare într-o schemă de escrocherie. Acesta a fost prins în flagrant imediat după ce a ridicat o nouă tranșă de 100.000 de lei de la victimă.
Potrivit poliției, în perioada 8-10 iunie, o femeie de 43 de ani din municipiul Bălți a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care s-au prezentat drept angajați ai organelor de drept și ai Băncii Naționale. Sub pretextul protejării economiilor și al unei presupuse fraude legate de un credit contractat pe numele său, victima a fost determinată să transmită în numerar suma totală de 424.015 lei.
Ulterior, suspecții au solicitat încă 100.000 de lei. Realizând că ar putea fi victima unei înșelătorii, femeia a alertat poliția.
În urma măsurilor operative, oamenii legii au intervenit și l-au reținut pe unul dintre suspecți chiar în momentul ridicării banilor. Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore.
Citește și: Investiții false online: O femeie din Ungheni a fost păgubită de peste 400 de mii de leiPoliția continuă investigațiile pentru identificarea tuturor persoanelor implicate și stabilirea circumstanțelor cazului.
Autoritățile reamintesc cetățenilor să manifeste prudență, să nu transmită bani persoanelor necunoscute și să verifice orice solicitare financiară prin surse oficiale.