Unim cele două maluri ale Prutului prin poduri de carte și parteneriate de succes și de durată, între oamenii de cultură de dincolo și de dincoace. Rezultatele frumoase ale unei asemenea colaborări au fost prezentate în cadrul unui eveniment ce-a avut loc la Universitatea de Stat din Moldova. Organizatori ai evenimentului sunt Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” din Chișinău, în colaborare cu Institutul de Filologie Română „Bogdan Petriceicu-Hasdeu” al USM și Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Cu acest prilej, au fost lansate câteva publicații importante și s-a vorbit despre necesitatea proiectelor comune între filologii de la noi și cei din Țară.
-
Emisiuni
Chișinău
București
- Prezentatori
- Evenimente şi Campanii
- Despre noi
- Rapoarte și Transparență
- Contacte
Actualitate
„Poduri de carte” între România și Republica Moldova
- publicat de Redacția TVR Moldova
- luni, 12 februarie 2024, 15:30
- 294 accesări
reportaj
![author-img_1](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/20220507100552/7352434483c485de10470f99c0f3267b73fb302eb469f9068163e748da6eb69b.png)