Republica Moldova a evitat un nou blackout total datorită celor patru linii de interconexiune de 110 kilovolți pe care le are cu România în urma deconectării liniei electrice Isaccea – Vulcănești ca rezultat al atacurilor masive cu drone asupra regiunii Odesa.
„Pentru menținerea alimentării cu energie electrică a Republicii Moldova, pe parcursul nopții Operatorul sistemului electroenergetic Moldelectrica, în coordonare cu operatorii sistemelor de transport din România și Ucraina, au pus în funcțiune rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kilovolți dintre România și Moldova”, se spune într-un comunicat al Ministerului Energiei.
Linia electrică Isaccea - Vulcănești rămâne în continuare deconectată, iar procesul de inspectare continuă, precizează Ministerul Energiei.
Întreprinderea de Stat Moldelectrica a informat marți dimineață că, în noaptea de luni spre marți, Sistemul Electroenergetic al Republicii Moldova a fost afectat de deconectarea liniei electrice Isaccea–Vulcănești în urma unor atacuri cu drone pe teritoriul Ucrainei, în proximitatea infrastructurii energetice.
„Conform informațiilor operative disponibile la această oră, au fost identificate unele defecțiuni pe linie, iar remedierea acestora necesită intervenții tehnice specializate și coordonare între operatorii de sistem implicați”, a precizat întreprinderea într-un comunicat.
● Citește și: Cum a depășit Moldova pana de curent? A fost activat un regim stabilit împreună cu România
Moldelectrica face apel către cetățeni și agenți economici să consume energia electrică în mod rațional și responsabil, în special în orele de vârf, pentru a evita suprasolicitarea rețelelor electrice de transport și distribuție, inclusiv a liniilor de înaltă tensiune transfrontaliere.
Republica Moldova este alimentată cu electricitate prin cele patru linii de 110 kilovolți, care traversează Prutul: liniile Huși-Cioara, Stânca-Costești, Țuțora-Ungheni și Fălciu-Gotești.
Cele patru linii permit alimentarea cu energie electrică de peste Prut a 36 la sută a consumatorilor din Republica Moldova.