Social

În R. Moldova, fermierii au început lucrările agricole de primăvară

În R. Moldova, fermierii au început lucrările agricole de primăvară

Fermierii din Republica Moldova au început lucrările agricole de primăvară. Pe câmpuri sunt fertilizate culturile înfiinţate în toamnă și sunt semănate cele de primăvară. Fermierii speră la o recoltă cât mai bună pentru că umiditatea din sol și temperaturile din această perioadă sunt favorabile pentru dezvoltarea plantelor.

Mihai Gribincea, din satul Boghiceni, raionul Hîncești, lucrează anual aproximativ o mie de hectare de teren agricol, pe care cultivă grâu, orz, floarea-soarelui, rapiță și porumb. Agricultorul povestește că, în toamna anului trecut, însămânțarea a început mai devreme decât în alţi ani. În prezent, face lucrările de fertilizare.


MIHAI GRIBINCEA, agricultor: Fertilizarea o facem cu semănătoarea de grâu, fiindcă nu am reușit să facem fertilizarea în timpul îngheț-dezghețului de primăvară, din lipsa de îngrășăminte. Pentru că s-au întârziat puțin îngrășămintele de primăvară.


Grâul are rădăcini viguroase, dar vegetația încă nu e complet pornită, fiind un soi mai târziu.


MIHAI GRIBINCEA, agricultor: Cultura până când se dezvoltă bine. Este pornită vegetația, deja au pornit rădăcinile noi. Vegetația este în toi. Temperaturile sunt destul de ok, nu avem temperaturi mari și este ok și pentru fertilizare.


Se lucreaza și pe câmpurile unde sunt plantate culturile timpurii. Gospodarii spun că pământul este moale și umiditatea solului e suficientă pentru dezvoltarea plantelor în perioada următoare.


ANATOLIE SPIVACENCO, director, Centrul Național de Cercetare și Producere a Semințelor: Culturile de bază care se cultivă și se seamănă mai devreme sunt mazărea, orzul de primăvară, măzărica de primăvară și ovăzul. Deci culturile mai mari sunt cele care se seamănă mai devreme.


VITALIE COCIERU, crescător de animale: Noi mai mult mergem pentru nutrețuri și semănăm ovăz, orz, adică pentru nutrețuri, paie, sparceta. Săptămâna aceasta am terminat semănatul, adică suntem liberi. Așteptăm să ne plouă. Umeditatea cred că este foarte bună, nici nu se discută. Am avut o iarnă foarte bună, cu ploi, chiar și zăpadă.


Datele Ministerului Agriculturii arată că gama de culturi din acest an este asemănătoare cu cea de anul trecut. Reprezentantii ministerului spun că lucrează la un set de măsuri care să convingă agricultorii să treacă de la culturile tradiționale la cele cu valoare adăugată, precum legumicultura sau vița de vie.


VASILE ȘARBAN, secretar de stat, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare: Probabil că producătorii vor însemna mai multă suprafață de floarea-soarelui, deoarece este una dintre cele mai rentabile culturi de moment și ei pot cumva să-și asigure venituri. Promovăm dezvoltarea legumiculturii în Moldova. Noi avem acele două asociații în 2025 și mizăm foarte mult că suprafețele de la 65 de hectare se vor majora treptat, deoarece dezvoltăm și sistemele de irigare.


În Republica Moldova sunt semănate anual aproximativ peste un milion și jumătate de hectare. Această suprafață include atât cereale, cât și alte culturi de câmp, potrivit datelor Biroului Național de Statistică.

author-img_1

Gabriela Suleac

Reporter