Ministerul Finanțelor anunță că, începând cu 1 aprilie 2026, nu vor mai fi acceptate cereri de finanțare pentru acordarea compensațiilor în cadrul Programului de stat „Prima Casă” după ce a fost atinsă limita alocațiilor prevăzute în bugetul de stat.
„Cererile înregistrate și validate, dar neacceptate pentru finanțare, rămân în lista de așteptare și pot fi finanțate din contul alocațiilor ulterioare”, precizează Ministerul Finanțelor într-un comunicat.
Potrivit instituției, Programul de stat „Prima Casă” care garanta creditele ipotecare pentru achiziționarea unui bun imobil va continua în regim normal.
Din 2018, când a fost lansat și până în prezent, programul "Prima Casă" a facilitat achiziționarea a peste 8.000 de locuințe în valoare totală de 4,5 miliarde de lei.
În 2025, aproximativ 2.000 de familii din Republica Moldova și-au procurat locuințe prin programul guvernamental "Prima Casă Plus" - o versiune extinsă a programului original "Prima casă".