TV Network
Canalele TVR
Economic

Guvernul decide astăzi dacă introduce licențierea importurilor de grâne din Ucraina

video

Guvernul Republicii Moldova va decide astăzi dacă introduce sau nu licenţierea importurilor de grâne din Ucraina. O şedinţă în format extins a avut loc aseară şi cu fermierii, iar subiectul a fost printre cele mai discutate. Agricultorii spun că un control strict al importurilor va proteja piaţa locală.

Un mecanism de licenţiere a importurilor de grâne a fost introdus şi în anii trecuţi, susţine premierul Vasile Tofan.


VASILE TOFAN prim-ministrul Republicii Moldova: Ea a fost trei ani la rând, e adevărat că și alte țări au introdus licențierea, deci presiunea e mare să introducem licențierea. În același timp, anumite părți ale lanțului valoric nu vor fi fericite cu această licențiere. Morăritul, zootehnia nu o să fie fercită.


ALEXANDR SLUSARI, preşedintele Asociației Forța Fermierilor: Eu sincer... și colegii mei nu vedem niciun argument minuscul de ce să nu fie introdusă această licențiere temporară. Noi trebuie să înțelegem că această congestie este pentru 3-4 luni. Imediat ce se va găsi soluție pentru exporturi, prețurile în Ucraina o să meargă în sus. Și la anul, peste doi sau trei ani, zootehnia... o să caute producție primă autohtonă, dar producătorii agricoli o să fie toți falimentați.


VASILE ȘARBAN secretar de stat, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare: O să studiem foarte bine, în așa fel încât fermierul să nu aibă de păgubit, dar totodată să nu facem un colaps și în întreg lanțul pentru anumite categorii de cereale.


În ceea ce priveşte tranzitul de cereale ucrainene, în prezent, Calea Ferată din Moldova foloseşte 20 la suta din capacitatea rețelelor sale.


IURIE RIJA, director, Asociața "Agrocereale": Este partea ucraineană cointeresată în tranzit, ca să-și livreze marfa.... și noi îi înțelegem, și noi vrem să îi susținem... și Asociația Forța Fermierilor a zis că tot susțin acest tranzit. Doar că vrem să fie bine organizat, să prevenim riscurile, să nu pătrundă marfa ucraineană ca destinație pe teritoriul RM, care ar putea să diminueze prețul. Atunci când este ofertă, prețurile scad.



VLADIMIR BOLEA, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale: Eu cred că... Căile Ferate RM visează să fie supraîncărcate căile noastre firate. Deci noi azi avem două eșaloane pe zi, de la un potențial de la 12 până la 24. Vagoanele... din cele 900 comandate de către agricultori pentru luna august din RM, din rapoarte, sunt aproximativ 300 și ceva prinse în activitate, 600 stau în stații.


VASILE TOFAN, prim-ministrul Republicii Moldova: Provocarea e cu Portul Constanța. Acolo e presiunea foarte mare pe port. Decizia pe care am luat-o la CFM și înțelegerea cu partea ucraineană este că un vagon tranzitează doar atunci când este garanția că el va fi primit, să aibă slotul în Constanța. Astfel vom evita și congestia.


Potrivit datelor prezentate la ședință, operatorii ucraineni au planificat, pentru luna august, ca R. Moldova să fie tranzitată de aproximativ 1000 de vagoane, însă până la această oră, numărul acestora este de sub 400.

author-img_1

Daniela Danilova

Reporter