Una dintre cele 15 persoane reținute duminică și luni dimineață, în urma descinderilor Centrului Național Anticorupție (CNA), este fostul parlamentar (2019), Viorel Melnic, potrivit surselor TVR Moldova. El a fost viceministru al Economiei în 2006, șef al Serviciului Vamal în 2008 – 2009, membru al Consiliului de administrație al băncii Unibank, instituție bancară devalizată în urma Furtului Miliardului, precum și angajat și partener de afaceri al oligarhului fugar Ilan Șor.
Viorel Melnic a fost ales deputat în Circumscripția uninominală nr. 48, deschisă pentru cetățenii Republicii Moldova din regiunea transnistreană în timpul alegerilor parlamentare din februarie 2019. În iulie 2019, după pierderea puterii politice de PDM, după fuga lui Vladimir Plahotniuc și a lui Ilan Șor din Republica Moldova, Viorel Melnic a renunțat la mandatul de parlamentar. În declarațiile sale de avere el a trecut acțiuni la Unibank și la SRL Activ Broker.
El a trecut în slujba lui Ilan Șor după activitatea din cadrul Serviciului Vamal. Inițial, Viorel Melnic a făcut parte din PSRM, însă a fost eliminat din conducerea acestei formațiuni politice pentru acuzațiile că ar fi fost implicat în Furtul Miliardului. „Viorel Melnic este în prezent membru simplu al PSRM, deși în momentul fondării a fost în conducerea partidului. După ce au apărut primele informații referitoare la activitatea lui Șor și a companiilor sale, el a fost exclus din organele de conducere ale PSRM”, a menționat Dodon în 2015.
Numele lui Viorel Melnic a apărut în raportul companiei Kroll, care a investigat Furtul miliardului din sistemul bancar moldovenesc. În 2017, Rise Moldova a relatat că Ilan Șor a cedat magazinele duty-free din Kârgâzstan unei firme din Rusia deținută de afaceriști originari din Chișinău. În 2016, Melnic a fost numit consilier responsabil de probleme economice al fostului primar de Orhei, Ilan Șor.
Viorel Melnic a condus ulterior Asociația Obșteascăă „Pentru Orhei”, afiliată lui Șor. Iniţial, organizaţia a fost condusă de Maria Albot, angajata Dufremol, fostă și ea parlamentară în 2019. Aceasta figurează actualmente în companiile deschise de oligarhul fugar împreună cu autoritățile ruse.
Citește și: Plan infracțional pentru parlamentare: 15 persoane au fost reținute în urma unor descinderi ale CNA
Luni dimineață, Centrul Național Anticorupție a anunțat că a efectuat 60 de percheziții pe întreg teritoriul Republicii Moldova și a reținut 15 persoane în cadrul unei ample operațiuni care vizează presupuse fapte de finanțare ilegală a partidelor politice, spălare de bani și corupere electorală în circumstanțe agravante.