O nouă ediţie a Salonului Internaţional de Carte Bookfest Chișinău şi-a deschis astăzi porţile la Chişinău. Titlurile noi şi întâlnirile cu scriitorii consacraţi au fost printre motivele care au determinat zeci de împătimiţi de lectură să ia parte la eveniment. Și ediţia din acest an a debutat cu mesajele de salut ale preşedinţilor Republicii Moldova, Maia Sandu, şi României, Nicușor Dan.
Printre rafturile încărcate de la Bookfest s-au perindat numeroși vizitatori curioși. Pasionații de lectură au răsfoit în liniște volumele care le-au atras atenția, iar unii au plecat acasă cu sacoșele pline cu cărți.
Pasionații de lectură pot achiziționa cele mai populare volume lansate în România şi Republica Moldova, la preţuri speciale.
VIOREL VRABIE, reprezentant editură: Am venit cu peste 500 de titluri, avem din diferite domenii de la literatură, psihologie, istoirie, filosofie, carte pentru copii. Lumea e destul de interesată la Chișinău și de aceea ne place să revenim.
VALERIU MATEI, director general, Editura Academiei Române: Editura Academiei Române vine cu foarte multe noi apariții, în cele peste 30 de colecții de carte pe care le susținem, 24 dintre ele fiind create în ultimii 3 ani.
Salonul Internaţional de Carte reuneşte la Chişinău scriitori consacraţi de pe ambele maluri ale Prutului. Autorii se vor întâlnit cu cititorii în cadrul unor dezbateri literare, ateliere și lansări de carte.
IULIAN FILIP, poet, scriitor: Produce bucurii autorului, atunci când își vede cartea în mâinele cititorului, care chiar deschide cartea și citesc o poezie.
MONI STĂNILĂ, scriitoare: Pentru mine e foarte interesant, pentru că e pentru dată când scriu o carte pentru copii. Am mai scris pentru adolescenți. Dar în general mă axez pe poezie și romane și această carte ilustrată cu planete și cu probleme de ecologie, cred că-i va încânta și pe micii cititori.
Bookfest a fost organizat, şi în acest an, sub Înaltul Patronaj al preşedinţilor Republicii Moldova, Maia Sandu, şi României, Nicușor Dan.
MAIA SANDU, președintele Republicii Moldova: Bookefest a devenit deja o tradiție la Chișinău. Un proiect care ne arată cât de puternică este cultura, atunci când ne aduce împreună.În cele mai grele timpuri când libertatea era îngrădită cărțile au rămas deschise.
CĂTĂLINA GALER, consilier de stat, Administrația Prezidențială a României: Continuăm o tradiție de dialog și de susținerea cărții a limbii române pe ambele maluri ale Prutului, de recunoaștere a culturii ca factor de unitate, de dezvoltare, de afirmare a aspirațiilor noastre comune.
SERGIU PRODAN, ministrul Culturii: Viitorul nu poate fi promovat, nu poate fi accesat, dacă nu ținem cont și de trecutul nostrum. Și trecutul nostru în acești 8 ani, desigur, putem să marcăm lucruri importante care au fost realizate în cadrul festiivalului Bookfest.
Excelența Sa, CRISTIAN-LEON ȚURCANU, ambasadorul României: Dacă ar fi să căutăm o unitate de măsură, pentru a evalua apropierea celor două maluri ale Prutului, cred că ar trebuie să ne uităm tocmai la acest evenimet de succes. De la an, la an Bookfest Chișinău reușește tot mai bine să aducă oameni și idei.
În acest an, la Bookfest sunt prezentate peste 30 de mii de volume de carte. Până pe șapte septembrie, iubitorii de lectură sunt aşteptaţi la centrul Mediacor, de la Universitatea de Stat din Moldova.
Târgul este organizat de Asociația Editorilor din România, în parteneriat cu Universitatea de Stat din Moldova, Biblioteca Națională, Uniunea Editorilor și Camera de Comerț și Industrie. Evenimentul este susţinut financiar de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova din cadrul Guvernului României.
REPORTER: OLGA SARIVAN
Imagine: Vadim Verbnîi