Agenția Națională pentru Sănătate Publică informează că săptămâna trecută (6-12 mai), au fost înregistrate 20 de cazuri de COVID-19 (inclusiv patru în regiunea transnistreană), dintre care două la copii.
Potrivit ANSP săptămâna precedentă, morbiditatea prin infecțiile acute ale căilor respiratorii superioare (IACRS) s-a manifestat la un nivel de intensitate joasă, fiind în descreștere cu 22,5% față de săptămâna anterioară de monitorizare și cu 27,5% comparativ cu perioada similară a sezonului precedent. În total, au fost înregistrate 2740 de cazuri de IACRS, majoritatea fiind la copii.
Pe parcursul săptămânii trecute, au fost înregistrate patru cazuri de gripă sezonieră.
De la începutul perioadei de monitorizare (02.10.2023 – 12.05.2024), au fost înregistrate 1772 de cazuri de gripă, 218 416 cazuri de IACRS și 14 147 de cazuri de infecții respiratorii acute severe.