Procurorii din România continuă urmărirea penală în dosarul privind prăbușirea unui elicopter SMURD produsă în 2016, în localitatea Haragâș, Cantemir, tragedie în urma căreia și-au pierdut viața patru persoane. Anchetatorii au anunțat că investigațiile vizează în prezent 17 persoane, suspectate de implicare într-un caz de contrabandă legat de procedura de despăgubire și înlocuire a aeronavei distruse.
Elicopterul aparținând Inspectoratului General de Aviație al MAI s-a prăbușit pe 2 iunie 2016 în localitatea Haragâș în timp ce se afla într-o misiune de tip SMURD. Accidentul s-a soldat cu distrugerea totală a aeronavei și decesul tuturor celor patru membri ai echipajului.
În cadrul dosarului de despăgubire, compania de asigurări avea opțiunea de a achita despăgubiri în valoare de 5,2 milioane de euro sau de a înlocui elicopterul distrus cu un alt elicopter de aceeași complectație. Părțile au convenit asupra celei de-a doua variante, fiind livrată o aeronavă similară, dotată inclusiv cu echipament medical.
Potrivit procurorilor, în 2017, noul elicopter a fost importat în România și dat în exploatare fără respectarea procedurilor vamale obligatorii. Ancheta arată că nu au fost achitat TVA-ul, ceea ce ar fi generat un prejudiciu estimat la aproximativ 870.000 de euro pentru bugetul statului român.
Astfel s-a conturat suspiciunea că persoanele implicate în gestionarea despăgubirii au permis înlocuirea aeronavei prăbușite în 2016 cu una care nu a dobândit statutul de marfă românească, eschivând astfel obligațiile fiscale.
Potrivit surselor G4media, secretarul de stat Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a fost audiat marți la Parchetul Militar de pe lângă Curtea de Apel Militară. Oficialul a fost pus sub acuzare de procurorii militari pentru complicitate la contrabandă.
Raed Arafat și-a exprimat punctul de vedere într-un mesaj video publicat pe pagina sa de Facebook: „Vă asigur că am toate detaliile cu care pot să mă apăr complet, dar la acest moment aștept”, se arată în mesaj.
Pe 2 iunie 2016, un elicopter SMURD s-a prăbușit în R. Moldova, în preajma localităţii Haragâş, raionul Cantermir. Elicopterul salvase deja o persoană din Republica Moldova, se realimentase în Chişinău şi se afla în momentul producerii accidentului în drum spre un al doilea bolnav din Republica Moldova. În accident şi-au pierdut viaţa toţi cei 4 membri ai echipajului: pilotul, copilotul, medicul şi un asistent medical.
Cei patru membri ai echipajului au fost decoraţi post-mortem de preşedintele României Klaus Iohannis şi fostul președinte al Republicii Moldova Nicolae Timofti. În aprilie 2020, au fost declaraţi cetăţeni de onoare ai municipiului Iaşi.
În memoria eroilor în localitate a fost edificat un memorial unde în fiecare an aceştia sunt comemoraţi, iar colegii, apropiaţii şi oamenii care i-au preţuit le pot cinsti memoria.