Republica Moldova avansează rapid pe calea integrării europene după ce a realizat 93% din reformele asumate în Planul de creștere, ceea ce a permis deblocarea a peste 500 de milioane de euro din fonduri UE. Declarațiile au fost făcute la Bruxelles, luni, în cadrul celui de-al Summit UE - Republica Moldova.
„Moldova se apropie de Uniunea Europeană, iar cetățenii și întreprinderile moldovenești simt deja diferența și beneficiile. Într-adevăr, avem planul de creștere, care se află în centrul integrării dvs. treptate în piața unică. Principiul este foarte simplu. Reformele apropie Moldova de piața noastră unică. Reformele creează condiții de concurență echitabile. Aceste reforme vin cu investiții europene substanțiale. Cred că o cifră spune totul. Moldova a finalizat până în prezent 93% din reformele prevăzute în cadrul planului de creștere. Acest lucru este extraordinar. Acest lucru a deblocat deja 504 milioane de euro în fonduri europene pentru țara dvs. Desigur, summitul de astăzi se referă și la următorii pași”, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în cadrul conferinței de presă.
„Dacă Moldova implementează toate reformele până la sfârșitul acestui an, pot fi deblocate încă 523 de milioane. Aceasta înseamnă drumuri și poduri mai bune, unități medicale îmbunătățite, un acces mai bun la finanțare pentru companii și mai multe oportunități pentru cetățeni. Așadar, o adevărată situație reciproc avantajoasă între Moldova și Uniunea Europeană. (...) Moldova a făcut progrese remarcabile și obținute cu greu în reducerea dependenței sale de gazul și electricitatea rusească. Linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești Chișinău, susținută prin granturi și împrumuturi UE, va sprijini reziliența energiei dumneavoastră și va accelera integrarea dumneavoastră în rețeaua electrică europeană”, a menționat președinta Comisiei Europene.
„Acum, vom continua să lucrăm împreună pentru a livra mai multe interconectări, astfel încât energia să poată curge acolo unde este nevoie și să sporim eficiența energetică a clădirilor, deoarece fiecare clădire pe care o renovăm economisește energie, ceea ce înseamnă că este nevoie de mai puțin import de energie. Asta ne ajută să ne decuplăm de piețele globale volatile ale gazelor.”
„Vă încurajez să mențineți impulsul reformelor și să promovați alinierea Republicii Moldova la acquis-ul Uniunii Europene. Decizia Consiliului de a deschide negocierile privind primul grup reflectă modul în care statele noastre membre vă recunosc progresul, precum și angajamentul nostru față de procesul de extindere pentru o Republică puternică și prosperă, ca viitor membru al familiei Uniunii Europene. Privind în urmă, este cu adevărat remarcabil cât de mult a crescut cooperarea noastră în doar câțiva ani, dar dorim să realizăm și mai mult împreună, iar despre asta a fost vorba la summitul de astăzi”, a remarcat președintele Consiliului European, António Costa.
Maia Sandu: „În ceea ce privește statul de drept, schimbarea este reală”
La rândul său, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a amintit că lunea trecută, la Luxemburg, a fost deschis primul cluster de negocieri de aderare, grupul de capitole pe statul de drept, instituțiile democratice și drepturile fundamentale sunt în centrul proiectului european.
„Permiteți-mi să vă împărtășesc situația actuală a Republicii Moldova. În ceea ce privește statul de drept, schimbarea este reală. În cinci ani, am urcat 25 de locuri în Indicele de Percepție a Corupției realizat de Transparency International și 14 în cel al statului de drept realizat de World Justice Project”, a adăugat președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.
„Vom continua să îndeplinim condițiile cu toată responsabilitatea și, pe măsură ce avansăm, fiecare pas pe parcurs aduce cu sine rezultate concrete pentru oameni, pace, siguranță și oportunități acasă, în cadrul familiei europene”, a punctat șefa statului.
Summitul are loc la doar o săptămână după deschiderea oficială a primului grup de negocieri de aderare, „Valori fundamentale", iar atenţia este concentrată deja asupra următoarelor etape ale procesului european de aderare al Republicii Moldova.
Cu puţin timp în urmă, cei trei lideri şi-au dat întâlnire în incinta Consiliului European de la Bruxelles. Președintele Maia Sandu a fost întâmpinată de António Costa şi Ursula von der Leyen. După fotografia oficială şi primirea pe covorul roşu, a inceput reuniunea restrânsă care deschide cel de-al doilea Summit UE-Republica Moldova.
Pe agenda reuniunii se află şi securitatea, energia, conectivitatea şi implementarea Planului de Creştere Economică.
Summitul este privit la Bruxelles ca un moment politic major dintre Republica Moldova şi instituţiile europene după lansarea negocierilor pe primul capitol tematic.