Scandalul privind fuziunea Spitalului de Boli Infecțioase "Toma Ciorbă" cu cel de Dermatologie și Maladii Comunicabile din Chişinău ia amploare. Angajaţii celor două instituţii au susţinut astăzi o conferinţă de presă şi au declarat că în spatele iniţiativei ar sta mai multe interese politice şi economice. Aceştia cer ca Ministerul să renunţe la proiect, cel puţin până va fi consultat cu ei, în caz contrar, vor organiza o grevă generală.
Medicii de la Spitalul "Toma Cirobă" susţin că transferarea instituţiei în cadrul Spitalului de Dermatologie din oraşul Codru va fi un adevărat dezastru. Ei invocă lipsa condiţiilor de muncă. Unele cadre medicale cred că în spatele acestui proiect de lege ar sta alte interese.
MARIANA AVRICENCO medic, Spitalul "Toma Ciorbă" „:În loc să se promoveze proiecte de renovare şi modernizare capitală a clădirilor istorice şi de construcţie a noilor blocuri moderne pe teritoriul Spitalului, Ministerul Sănătăţii propune inexplicabil fuzionarea cu o instituţie medicală care nu are condiţii adecvate pentru un spital al tratării bolilor infecţioase fiind puse în prim plan interesele economice în defavoarea sănătăţii pacientului cu limitarea în acelaşi timp a actului medical.”
TIBERIU HOLBAN şef, Catedra boli infecțioase, USMF "Nicolae Testemiţanu": Cred că nu toţi au înţeles şi au sesizat că dezmebrarea Spitalului Toma Ciorbă a început încă în anul 2003, odată cu relocarea secţiei HIV SIDA de aici, absolut abuziv şi nejustificat. Desigur că interesul mare este că este situat ultracentral, clădirile, două hectare de terne care ar putea fi privatizate şi reprezintă un mare interes.”
Directorul Spitalului "Toma Ciorbă" susţine că infrastructura spitalului din orăşelul Codru lasă de dorit şi nici nu sunt bani necesari pentru îmbunătăţiri. O soluţie ar fi crearea unei noi instituţii specializată în tratarea bolilor infecţioase.
SERGIU VASILIŢA director Spitalul "Toma Ciorbă": „Toate reţelele de electricitate, de apeduct, de canalizare ele sunt foarte vechi din anii 70. Deja reţelele care sunt nu mai corespund cerinţelor. Nouă ne trebuie un spital de boli infecţioase nou, modern care să corespundă tuturor cerinţelor. Infrastructura să corespundă pentru infecţii aerogene, pentru infecţii intestinale şi pentru pacienţii care au hetatite virale.
Administraţia Spitalului de Dermatologie şi Maladii Comunicabile susţine că proiectul autorităţilor pune în pericol întreg sistemul de sănătate.
MARGARETA COMENDANT medic dermatovenerolog, Spitalul de Dermatologie şi Maladii Comunicabile: „Considerăm că reorganizarea acestor instituţii este sortată eşecului şi pune în pericol existenţa sistemului de sănătate. Instituţia nu a acumulat şi nu acumulează la toate capitolele. Datorită faptului că este o gestionare corectă a bugetului instituţiei în ultimii cinci ani dint oate sursele au fost alocate mai mult de şase milioane de lei şi s-au efectuat reparatii capitalei.”
Reprezentanţii spitalelor cer Ministerului să pună iniţiativa pe pauză. Propunerea nu e agreată însă de autorităţi.
CORINA GAMURARI purtător de cuvânt, Ministerul Sănătăţii: „Ministerul Sănătăţii va eficientiza utilizarea resurselor financiare şi va investi în calitate. Aceste resurse sunt banii cetăţenilor şi ministerul are obligaţia de ai utiliza eficient şi a oferi pacientului calitate. Atât timp cât pe medicii nu îi paşte niciun pericol de disponibilizare nu înţelegem această agresivitate.”
În semn de protest, mai mulţi medici au venit în faţa Guvernului şi au cerut revizuirea proiectului, în caz contrar ameninţă cu o grevă generală.