În ziua de azi, toți vrem să avem să avem condiții bune de locuit, dar puțini oameni, mai au în curte câte o fântână. Însă, în comuna Săseni din raionul Călărași, o gospodină are o fântână chiar în pragul casei. Este vorba de mătușa Ecaterina Lebădă care a construit-o încă cu trei decenii în urmă, care și până în prezent are un izvor puternic. Zilnic, vin toți mahalagii după apă, pentru că e bună de băut, dar și la gătit mâncare. Cum este să ai o fântână chiar în casă, a aflat colegul nostru Alexandru Leahu. Să vedem și noi din reportajul ce urmează.
-
Emisiuni
Chișinău
București
- Prezentatori
- Evenimente şi Campanii
- Despre noi
- Rapoarte și Transparență
- Contacte
Social
Cum să ai fântână chiar în pragul casei
- publicat de Redacția TVR Moldova
- luni, 12 februarie 2024, 18:00
- 236 accesări
video
![author-img_1](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/20220507100552/7352434483c485de10470f99c0f3267b73fb302eb469f9068163e748da6eb69b.png)