TV Network
Canalele TVR
Social

Peste 350 de joburi pentru tineri: Ce salarii oferă angajatorii în această vară?

Tot mai mulţi tineri din Republica Moldova renunţă la odihnă şi distracţie în perioada vacanţei de vară şi aleg să se angajeze

Tot mai mulţi tineri din Republica Moldova renunţă la odihnă şi distracţie în perioada vacanţei de vară şi aleg să se angajeze. E un bun prilej pentru a strânge bani de buzunar şi a căpătă experienţă profesională. Cele mai căutate locuri de muncă sunt în domenii precum comerţul, activităţi de cazare şi alimentaţie publică, industrie şi agricultură. Potrivit datelor Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, în această perioadă sunt peste 350 de locuri vacante pentru tinerii care îşi caută un job.

Dumitriţa lucrează la un restaurant din Chişinău. Tânăra de 18 ani este studentă şi îşi doreşte să devină designer vestimentar. Până atunci însă vrea să adune bani pentru facultate.


DUMITRIŢA, studentă: Sunt studentă la Centrul de Excelenţă în Industrie Uşoară. Am decis să lucrez aici pentru a-mi face propriul ban, să ştiu să-l gestionez. Şi sigur să nu pierd timpul din vară în zadar. Să am o ocupaţie oarecare. Mă dezvolt şi cumva mă inspir de la mulţi oameni. Mie îmi place foarte mult socializarea.


La acelaşi restaurant au decis să muncească pe timpul verii şi colegele Dumitriţei.


EMMANUELA, studentă: Lucrez în jur de două- trei luni aproximativ. Am ales să mă angajez deoarece consider că fiecare student sau elev ar trebui să treacă printr-o astfel de experienţă. Şi mai ales că poate învăţa cum să-şi gestioneze banii de la o vârstă mică. Aici întâmpinăm diferite situaţii şi cred că pe viitor ne vor fi de ajutor.


MARIA, studentă: Este o oportunitate destul de mare pentru că dacă te angajezi de tânăr, tu creşti, înveţi multe lucruri, cunoşti mulţi oameni şi înţelegi anumite lucruri. Îmi doresc să lucrez doar pe perioada vacanţei, iar ulterior să învăţ.


Vara este perioada în care restaurantele şi terasele funcţionează la capacitate maximă, aşa că sunt destule oferte de muncă pentru studenţi.


ANDREI POPA, administrator restaurant: Primul motiv cred că ar fi un ban de buzunar pe timpul verii. Dar al doilea este o experienţă. Vă spun din propria experienţă, Pentru că şi eu am început ca şi ei. De la zero. Este o experienţă care va putea fi pentru unii, jobul pentru toată viaţa. Tinerii doresc să combine uneori cu studiile. Pot lucra pe timpul nopţii, alţii în weekend lucrează sau pe timpul zilei.


Potrivit Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, în perioada estivală, aproximativ 56 de angajatori sunt pregătiţi să angajeze tineri.


OXANA DULGHERI, șef adjunct, Observatorul pieței muncii, ANOFM: Tradiţional, în debutul perioadelor estivale, Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă sau, mai bine zis, specialiştii din cadrul subdiviziunilor teritoriale, iau legatură cu angajatorii cu care colaborează pentru a verifica disponibilitatea acestora de a ocupa locurile de muncă vacante existente, cu forţă de muncă tânără, inclusiv pe perioadă determinată. Avem pe întreg teritoriul ţării angajatori disponibili să angajeze tineri pe perioadă scurtă, pe perioadă estivală. Desigur că în municipiul Chişinău avem cele mai multe oferte de muncă.


În acest an, salariile pentru joburile sezoniere variază între 6300 şi 11 mii de lei pe lună, în funcţie de domeniul de activitate.

author-img_1

Sorina Golovatiuc

Reporter