Social

Premieră medicală în R. Moldova: Transplant de ficat la un copil de un an și patru luni

video

O nouă premieră medicală în Republica Moldova. Un copil de doar un an a primit o nouă şansă la viaţă în urma unui transplant de ficat. Este prima intervenţie efectuată la un pacient atât de mic, iar donatorul este un bărbat, care a fost sensibilizat de cazul micuţului.

Copilul de un an şi patru luni a fost diagnosticat cu o boală genetică rară și severă. În urma unui control medical, specialiştii au stabilit că transplantul de ficat este singura opţiune pentru a-i salva vieţa.


EMILIA TUDOREANU mama copilului: Eram la un control de rutină, la medicul de familie am fost chemaţi pentru a pune vaccinul la patru luni. Dumnealui când l-a palpat la abdomen mi-a spus că îi pare că ficatul este mărit şi trebuie făcută o ultrasonografie. În fiecare lună el practic era răcit, imunitatea foarte scăzută, observam că întârzie şi în dezvoltare, toate fiind complicaţii ale bolii.


Donatorul nu este o rudă, ci un bărbat care a aflat de drama familiei în cadrul unei emisiuni televizate, spune mama băieţelului.


EMILIA TUDOREANU mama copilului: Mă simt datoare toată viaţa pentru el pentru că ia oferti şansa copilului. Este un organ, o parte din tine care alegi să i-o dai unui copil străin. El tot are doi copii şi m-a emoţionat faptul acesta.


Intervenția chirurgicală a durat aproximativ zece ore și a fost efectuată cu succes de o echipă de medici ai Spitalului Clinic Republican "Timofei Moșneaga" și pediatri de la Institutul Mamei și Copilului din Chişinău.


ADRIAN HOTINEANU şef Catedră chirurgie Nr2, Spitalul Clinic Republican "Timofei Moșneaga": În primul rând noi avem în premieră un aşa pacient mic, de un an şi ceva cu 13 kg şi este în premieră pentru aşa patologie tirozinei care a fost stabilită de colegii noştri pediatri. O patologie care are şi indicaţii de trasnplat, dar ficatul era deja practic distrus. Funcţia ficatului era practice inexistentă.


SERGIU BARNACIUC şef, Secţia Chirurgia malformaţii cardiace: A fost nevoie de efectuat anastomoză vasculară dintre artera pacientului şi artera ficatului donat. O anastomoză destul de dificilă luând în consideraţie diametrele foarte mici ale vaselor, însă fiind şi o anastomoză foarte importantă, de asta depine viaţa de mai departe a ficatului am reușit cu bine să acest tip de anastomoză.


SERGIU GUJUMAN medic anesteziolog reanimatolog: Însăși transplantul de ficat presupune o anestezie foarte complexă şi plus la aceasta un copilaş de un an jumătate ne dă alte particularităţi. Anestezia a decurs bine, conform planului nostru anesteziologic stabilit iniţial, fără careva complicaţii majore interoperatorii şi imediat post-operatorie.


După intervenţie, copilul a fost transferat în secţia de Terapie Intensivă unde a urma tratamentul corespunzător sub supravegherea medicilor. În prezent, micuţul se simte bine şi a fost externat. Anul trecut, în Republica Moldova au fost făcute cinci transplanturi renale şi hepatice.


REDACTOR: NADIA MIHUŢĂ

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Reporter