Sport

Tenis de masă: Dublul feminin format din românca Bernadette Szocs și Sofia Polcanova, născută în Chișinău, a câștigat aurul Campionatului European

Bernadette Szocs și Sofia Polcanova
Sursa foto: playsport.ro

Românca Bernadette Szocs (27 de ani) și Sofia Polcanova (27 de ani), născută în Chișinău, dar care reprezintă Austria în competițiile internaționale , au devenit campioane europene la tenis de masă la dublu feminin, scrie radiochisinau.md.

Perechea Szocs - Polcanova a câștigat cu scorul de 3-0 ( pe seturi 18-16, 11-9, 11-9 ) finala de la Munchen cu româncele Elizabeta Samara (33 de ani) și Andrea Dragoman (22 de ani).

În semifinale, Bernadette Szocs și Sofia Polcanova au câștigat tot cu 3-0 meciul cu Maria Xiao, Spania, și Adina Diaconu.

Pentru Bernadette Szocs, este a doua medalie de la această ediție a Europenelor, după cea de la dublu mixt, unde a jucat alături de Ovidiu Ionescu.