„Reducem poluarea cu plastic" este sloganul unei campanii dedicate Zilei Mondiale a Mediului, iar autorităţile fac un apel la implicare socială pentru combaterea poluării. Campania organizată la Edineţ s-a încheiat cu un marș care promovează un mediu mai curat şi sănătos.
Elevi, profesori, activişti si reprezentanţi ai autorităților au mers într-un marş simbolic, menit să sensibilizeze opinia publică și să încurajeze adoptarea unor comportamente responsabile față de mediu. Trei regiuni din Republica Moldova vor beneficia de dezvoltarea unui sistem integrat de gestionare a deșeurilor, până în anul 2028, în cadrul Programului Deșeuri Solide în Republica Moldova. SERGIU LAZARENCO ministrul Mediului: La nivel mondial se produc peste 400 de milioane de tone de plastic anual, din care doar 10% se reciclează, situația fiind și mai gravă în Moldova, unde doar 3% din plastic este reciclat.
Nu întâmplător ne aflăm, aici, la Edineţ. Aici, împreună cu alte 3 raioane Briceni, Ocnița și Dondușeni, formează Regiunea de Management a Deșeurilor numărul 8, considerată cea mai avansată din țară în implementarea practicilor moderne de gestionare a deșeurilor. Primarii din zonă au alocat terenuri, s-au mobilizat și anul viitor începem construcția stațiilor de transfer. Proiectul "Deșeuri Solide în Republica Moldova" prevede crearea a șase regiuni de gestionare a deșeurilor. În fiecare dintre ele va fi construit un centru de reciclare și management ecologic, cu stații de sortare, compostare și transfer.
CONSTANTIN COJOCARU primar, municipiul Edineţ: Zona 8 de deșeuri este ultima ca număr, dar este prima ca și continuitate și început. Sigur că plasticul e ceea ce ne afectează cel mai mult, la Edineţ va fi doar zona de transfer, la Donduşeni – altă parte a proiectului. Proiectul "Deșeuri Solide în Republica Moldova" este implementat cu sprijinul Băncii Europeane pentru Reconstrucție și Dezvoltare, REDACTOR: CARINA MULLER