Politic

Primele încălcări înregistrate de CEC și Promo LEX

Primele încălcări înregistrate de CEC și Promo LEX

În câteva localităţi din Republica Moldova, alegerile au început cu stângul. Este vorba despre două sate din Unitatea Teritorială Autonomă Găgăuză, unde scrutinul nu se va desfăşura astăzi, şi o secţie de votare din raionul Cantemir, unde procesul de vot a fost suspendat până la retipărirea noilor buletine. Declarațiile au fost făcute de președintele Comisiei Electorale Centrale, Angelica Caraman, într-un briefing de presă.

ANGELICA CARAMAN preşedinte, Comisia Electorală Centrală: „În două localităţi din UTA Găgăuzia: Cheoselia Rusă şi Cotovscoe nu vor avea loc alegeri pentru funcţia de primar, iar în satul Cealîc, raionul Taraclia, alegătorii nu vor participa la alegeri pentru consiliul local. În aceste localităţi a fost înregistrat un singur candidat.”

Reprezentanţii CEC au mai anunţat că în satul Taraclia din raionul Căuşeni, dar şi în alte 45 de localități, alegătorii vor găsi în buletinele de vot câte un singur candidat la funcția de primar. Iar în 21 de localități câte un singur concurent pentru funcția de consilier. Într-o secţie din raionul Cantemir a fost suspendat procesul de vot.

ANGELICA CARAMAN preşedinte, Comisia Electorală Centrală: „Imediat după deschiderea secţiei de votare, am fost anunţaţi despre suspendarea votării într-o secţie de vot din oraşul Cantemir. Este vorba despre secţia de votare nr.8/1. E în legătură cu necesitatea de retipări buletinele de vot pentru această secţie. După ce problema vafi remediată va fi reluat procesul de vot la această secţie.”

Şi Misiunea Promo-LEX de Observare a Alegerilor Locale a vorbit despre încălcările înregistrate până la ora nouă. Au fost 141 de incidente, între care 44 au fost analizate de către experţii asociaţiei.

NICOLAE PANFIL director de program, Promo-LEX: „În primul rând, am constat că au avut loc 4 cazuri de restricţionare a accesului observatatorilor sau de obstrucţionare în secţiile: Cahul, Chişinău...”

Printe încălările raportate de Promo-LEX se numără şi lipsa accesului la internet, deschiderea înainte de ora stabilită a unor secţii de votare, precum şi erori în listele cu alegători.

NICOLAE PANFIL director de program, Promo-LEX: „Un alt tip de incident constat ţine de deficiențele în sistemul de funcţionare a internetului: probleme tehnice, erori ce ţine de înregistrarea alegătorilor, accesul la interner. Cu privier la prezenţa nejustificată a persoanelor neautorizate în incinta sau raza secţiei de votare de o sută de metri, am constat 3 cazuri de acest gen: Porumbeşti, Cantemir, Botanica, Chişinău şi Buiucani, secţia 100.”

Potrivit CEC, scrutinul de astăzi va fi monitorizat de 1520 de observatori naţionali şi internaţionali.

author-img_1

Svetlana Carțîn

Reporter