Inter Milano, echipa antrenată de Cristi Chivu, a câștigat titlul în Serie A, cu trei etape înainte de finalul sezonului. Cristi Chivu devine astfel primul antrenor român care cucerește campionatul Italiei. Premierul României, Ilie Bolojan, l-a felicitat pentru performanță.
Echipa românului Cristi Chivu a învins-o pe Parma și, cu trei etape înainte de sfârșitul sezonului din Serie A, are garantat al 21-lea titlu din istorie. Doar Juventus Torino are mai multe în palmares.
Al 21-lea titlu din istorie clubului a fost celebrat nu doar pe stadion. „Nerazzurri" au sărbătorit gălăgios pe străzile din capitala Italiei.
Premierul României, Ilie Bolojan, a venit cu un mesaj de felicitare reprezentanților României „care au dat motive de bucurie în ultimele zile”.
„Duminică seara, Cristian Chivu a devenit primul antrenor de fotbal român care câștigă Campionatul Italiei. Sunt noi confirmări că românii pot performa la cel mai înalt nivel prin seriozitate, pasiune și profesionalism. Hai România!”