O brutărie din Bardar și-a deschis portile pentru vizitatori şi a decis, în ajunul sărbătorilor de iarnă, să organize un atelier de coacere a cozonacilor. Lecțiile sunt dedicate femeilor aflate în situaţii dificile de la Centrul Maternal din Chişinău.
În cadrul atelierului de la brutărie, femeile învăţă de la profesionisti secretele preparării aluatului şi meștesugul preparării unui cozonac. Lecțiile le ajută să-şi alegă o profesie care să le aducă stabilitatea socială de care au mare nevoie.
PAULINA ŞEREMET, beneficiară, Centrul Maternal "În brațele mamei": Eu imi doresc ca copilul să se ducă la creşă, la grădiniţă şi eu să plec să lucrez de bucătar şi să le fac lor o căsuţă să aibă.
DORIN PLATON şef de producţie: Am arătat vizitatorilor noştri cum se motelează, prepare o ruladă şi cum se prepare acel panettone Italian, cu gust Italian care îl servesc consumawtorii pe piaţa noastră.
MIHAELA BELEI, coordonator program "În braţele mamei": Astfel de ateliere sunt foarte utile pentru tinerele mămici pe care le susţinem în centrul maternalş. Noi împreună cu echipa, lărgită să zic, întotdeauna căutăm diferite oportunităţi ca să le aratăm cât mai multe lucruri, ca să vadă ele şi să înţeleagă ce le-ar place să facă.
VICTOR NISTORICĂ directorul brutăriei: Să înveţe ale face, să le guste. Adică, încercăm să transmitem această energie de sărbătoare, această emoţie pozitivă, către ele, ca să fie dusă mai departe. Şi facem astfel de ateliere sau astfel de activităţi pe parcursul întregului an. Adică, am avut şi copii de la grădiniţă şi copii de la şcoală.
De la începutul anului, brutăria din Bardar a fost vizitată și de sute de copii din peste 20 de şcoli din Republica Moldova.