Economic

România oferă posibilităţi de dezvoltare miilor de basarabeni care sunt în căutare de oportunităţi

România oferă posibilităţi de dezvoltare miilor de basarabeni care sunt în căutare de oportunităţi

România şi-a deschis larg graniţele şi oferă posibilităţi de dezvoltare miilor de basarabeni care sunt în căutare de oportunităţi. Mulţi dintre aceştia merg la studii peste Prut, iar după absolvire, ajutaţi de statul român, reuşesc să-şi pună pe roate afaceri prospere. La Iaşi, de exemplu, sunt zeci de antreprenori din Republica Moldova, recunoscuţi pentru serviciile şi produsele de calitate.

Adrian Vlas a absolvit Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi. La nici 200 de km de Chişinău a reuşit să-şi facă un rost. În prezent, administrează o afacere.

ADRIAN VLAS, antreprenor: „Cât eram la Iaşi, mereu mă trăgea la afacere cu service-ul auto. A pornit, sau s-a copt ideea cumva în timp a luat foc printr-o finanţare. Am aplicat, îmrpeună cu fratele meu”.

Adrian şi-a văzut visul împlinit acum trei ani, când a reuşit să acceseze un grant de 30 de mii de euro oferit de statul român. Şi-a deschis un service auto la marginea Iaşului. Are opt angajaţi, cinci dintre care sunt din Republica Moldova.

ADRIAN VLAS, antreprenor: „Noi tot timpul punem accent pe partea asta, satisfacţia clientului, să fie mereu mulţumit de serviciile noastre. Le facem la un nivel cât mai înalt. Avem feed-back-uri bune, review-uri bune”.

NICOLAE BOICO, reporter TVR MOLDOVA: „În doar trei ani de la fondare atelierul auto a devenit foarte popular printre ieşeni.  Peste 200 de automobile sunt aduse aici la reparaţie cu diferite probleme de ordin tehnic”.

Iar Victoria Terenti şi-a deschis la Iaşi o şcoală de make-up. În ziua filmării, era în verva pregătirilor pentru o prezentare de modă.

„Şi pe aici, pe zona asta poţi să dai. Poţi să apeşi chiar mai tare, ca să scoţi în evidenţă oasele acestea şi să fie luciul acesta. Superb, foarte frumos, şi să mai adăugăm aici un pic”.

RALUCA SEGHEDIN, absolventa şcolii de make-up: „Cred că este cea mai cunoscută şi cred că, din punctul meu de vedere, ea reprezintă imaginea Iaşiului pe partea de beauty”.

Victoria a făcut liceul, apoi Universitatea de Arte din Iaşi. E mândră că afacerea îi merge strună.

VICTORIA TERENTI, antreprenoare: „De 16 ani lucrez ca make-up artist. Şi de 11 ani am şcoala. Am format foarte mulţi, peste 3 mii de cursanţi, care lucrează în toate saloanele din Iaşi. Make-up artişti, cu care chiar mă mândresc”.

Alţi conaţionali şi-au deschis firme în domeniul medical, industrial sau în alimentaţia publică.    

MIHAI CHIRICA, primarul municipiului Iaşi: „Sunt peste 71 de oameni de afaceri, cu oameni înregistraţi care au cetăţenia şi în Republica Moldova. Cu tot felul de domenii. Republica Moldova a venit cu o imagine bună mai ales în ceea ce priveşte unele produse tradiţionale. Vinuri, dulciuri, patiserie, cosmetice şi industria textilă care a reuşit să pătrundă foarte uşor la noi şi sigur se dezvoltă de la an la an”.

În municipiul Iaşi locuiesc peste 15 de mii de basarabeni, iar majoritatea au şi cetăţenie română.

author-img_1

Svetlana Cojocaru

Reporter