Nici cel de-al doilea tur al alegerilor locale generale nu a trecut fără încălcări ale legii, constatate de observatorii acreditaţi. Comisia Electorală Centrală a prezentat astăzi rezultatele preliminare. La scrutin au participat 314 mii de alegători.
ANGELICA CARAMAN, preşedinte, Comisia Electorală Centrală: „Dintre primarii aleşi, 32 sunt independenţi, iar 41 au prezentat o formaţiune politică. Cei mai mulţi primari au fost aleşi care au reprezentat PAS, 66 la număr. 41 de primari au reprezentat Partidul Socialiştilor din Republica Moldova”.
În opt localităţi a avut loc votarea repetată pentru consiliile locale, iar în şase localităţi şi a primarilor. Doar într-un sat va fi organizat încă un tur de scrutin.
ANGELICA CARAMAN, preşedinte, Comisia Electorală Centrală: „Vorbim de satul Aluatu, raionul Taraclia. Niciunul din candidaţi nu a obţinut mai mult de jumătate din numărul de voturi valabile exprimate. În satele Chioselia Rusă şi Kotovscoe din UTA Găgăuzia, CEC a dispus organizarea alegerilor parţiale pe 3 martie 2024”.
Misiunea Promo-Lex a constatat la acest scrutin peste 120 de incidente pe parcursul votării.
NICOLAE PANFIL, director de Program Promo-LEX: „Au fost şi cazuri când s-a deconectat curentul electric în câteva situaţii sau alegătorii au rupt buletinele de vot. A fost chemată poliţia, s-a intervenit pentru a clarifica situaţia respectivă sau când alegătorii au venit şi au constatat că alte persoane din greşeală s-au semnat pe alt loc în liste”.
Analiştii politici din cadrul Misiunii Internațională de Observare a Alegerilor ENEMO au subliniat că intereferenţa unora în alegeri şi utilizarea tacticilor de dezinformare sunt motive de îngrijorare.
ALES JAKUBEC analist politic, MIOA ENEMO: „În timp ce ENEMO recunoaște anularea înregistrării candidaților în baza unor nereguli grave în ceea ce priveşte raportarea finanțării campaniei electorale, posibilele cazuri de anulare în baza neeligibilității de a candida sau a discrepanțelor în listele de semnături de susținere ar fi trebuit să fie soluționate imediat după perioada de înregistrare a candidaților, în termenele prescrise”.
Comisia Electorală Centrală a dispus renumărarea voturilor pentru funcţia de primar al satului Hîjdieni, raionul Glodeni și al satului Sănătăuca, raionul Florești, până cel târziu pe 21 noiembrie 2023.