Cultură

Obiectiv Comun: Aliona Strâmbeanu: Baletul ,,Joc” are potenţial artistic, dar merită mult mai multă susţinere

post-img
Obiectiv Comun
Sursa foto: TVR MOLDOVA

Baletul Național ,,Joc”, înființat în 1945, este una dintre cele mai vechi instituții de cultură din Republica Moldova. Acest colectiv este o legendă şi un adevărat purtător de identitate pentru cultura coregrafică românească. Afirmaţia a fost făcută de Aliona Strâmbeanu, director general al Baletului Național ,,Joc”, în cadrul emisiunii Obiectiv Comun de la TVR Moldova.

,,Ansamblul ,,Joc” a colaborat cu foarte mulţi coregrafi din România. În anii ’70, aici a lucrat legendarul Gheorghe Baciu împreună cu Vladimir Curbet. Atunci au apărut creaţiile noastre de referinţă - ,,Crăiţele”, ,,Dansul din Carpaţi” sau ,,Sărbătoreasca”, a menţionat Aliona Strâmbeanu. 

Tânără generaţie de coregrafi duce faima predecesorilor, iar selectarea membrilor trupei este riguroasă.

,,Repetiţiile sunt în fiecare zi, deoarece dansurile ,,Jocului” trebuie menţinute în formă. Exerciţiul fizic este garanţia unei evoluţii scenice de succes”, a afirmat directorul general al ansamblului. 

Aliona Strâmbeanu a făcut referire şi la situaţia financiară, care se resimte acut în cadrul colectivului. Din spusele ei, Baletul ,,Joc” are potenţial artistic, dar merită mult mai mult – şi din punct de vedere financiar, şi din punct de vedere logistic. 

,,Noi facem artă pentru întreaga lume. ,,Jocul” nu este pur şi simplu un ansamblu de dansuri populare. Noi selectăm cele mai frumoase elemente din dansul popular şi putem să cucerim scene din diverse ţări”, a spus Aliona Strâmbeanu. 

Recent, instituţia a identificat un impresar pentru a organiza un turneu în străinătate.

,,De pe 28 februarie până pe 12 martie, ,,Jocul” va fi în Polonia, prezent pe 10 scene din 10 oraşe. Am avut marea satisfacție să aflăm că bilete nu mai sunt”, a menţionat managerul colectivului.

Emisiunea poate fi urmărită aici

author-img_1

Svetlana Carțîn

Reporter