Sport

Vlad Mitru a câștigat titlul de campion continental absolut la Cupa Europeană la Judo Tineret U21

Judocanul Vlad Mitru a triumfat la Cupa Europeană de Tineret. Reprezentantul Republicii Moldova a înregistrat cinci victorii și a luat aurul.

Vlad Mitru a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, în categoria de până la 73 de kilograme.

El și-a adjudecat cinci victorii, obținute în fața rivalilor din Cehia, Ucraina, Israel, Germania și Turcia.

La turneul continental, desfășurat în Slovenia, Republica Moldova a fost reprezentată de opt judocani.

La competiția europeană s-au înscris, în total, peste 300 de sportivi din 34 de țări.