Sport

Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Campionatul European

Serghei Tarnovschi
Sursa foto: tvm.md

Canoistul Serghei Tarnovschi va participa în două finale la Campionatul European din Germania. Comitetul Național Olimpic și Sportiv precizează că sportivul a obținut calificarea în probele de 500 și 1 000 de metri, transmite IPN.

Serghei Tarnovschi s-a clasat pe locul doi în runda de calificare pentru proba de 1000 de metri, la care au participat alți cinci sportivi. A urmat cursa pe distanța de 500 de metri, în care Tarnovschi a fost cronometrat cu cel mai bun timp.

Finalele vor avea loc pe 20 și 21 august. La începutul lunii, Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la distanța de 5 000 de metri la Campionatul Mondial din Canada.

Titlul de campion mondial a fost câștigat de sportiv exact la un an după ce obținea bronzul la Jocurile Olimpice de la Tokyo.