Traficul rutier va fi suspendat pe mai multe străzi din Chișinău. Astfel, în perioada: 20 iunie 2025 (ora 19:00) – 21 iunie 2025 (ora 12:00) va fi suspendat traficul rutier pe str. Hristo Botev, în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de restabilire a învelișului asfaltic (așternerea stratului de uzură) pe artera menționată.
Pe durata executării lucrărilor, circulația transportului public va fi organizată după cum urmează:
Ruta de troleibuz nr. 4, retur: de pe bd. Decebal pe bd. Traian, terenul tehnologic din str. Grenoble; tur: bd. Traian, bd. Decebal și în continuare pe traseul stabilit.
Ruta de microbuz nr. 184, tur: de pe str. Trandafirilor pe bd. Dacia, str. Teilor, str. Independenței; retur: pe traseul stabilit.
Totodată, va fi suspendat traficul rutier pe str. Liviu Deleanu, tronsonul cuprins între str. Nicolae Costin și str. Alba Iulia, în perioada: 23.06.2025 (ora 20:00) - 24.06.2025(ora 06:00) și pe 24.06.2025 (ora 20:00) – 25.06.2025 (ora 06:00). Măsura a fost luată în legătură cu necesitatea executării lucrărilor de restabilire a învelișului asfaltic (aplicarea stratului de egalizare) pe str. Liviu Deleanu.
În perioada executării lucrărilor, circulația transportului public va fi organizată după cum urmează:
Troleibuze:
Ruta nr. 33: de pe str. Alba Iulia pe str. Onisifor Ghibu, str. Nicolae Costin, str. Liviu Deleanu și în continuare pe traseul stabilit.
Ruta nr. 38, tur: de pe str. Alba Iulia pe str. Onisifor Ghibu, str. Nicolae Costin și în continuare pe traseul stabilit; retur: de pe str. Nicolae Costin pe str. Onisifor Ghibu, str. Alba Iulia.
Autobuze:
Ruta nr. 26, tur: de pe str. Liviu Deleanu pe str. Onisifor Ghibu, str. Alba Iulia și în continuare pe traseul stabilit; retur – pe traseul stabilit.