Deputatul Vasile Costiuc revine în centrul atenției publice cu un nou fals privind intoxicarea unui elev cu droguri. Într-un video publicat pe pagina de Facebook a partidului său, parlamentarul susține că un copil ar fi ajuns în comă după ce ar fi consumat droguri pe scările unei școli, fiind îndemnat de un alt minor.
Poliția Republicii Moldova a reacționat, precizând că nu au fost înregistrate astfel de cazuri în ultimele zile ale săptămânii trecute. Singurul incident raportat a implicat un copil de 10 ani, care a necesitat îngrijiri medicale după o intoxicație cu produse alimentare, și nu droguri. Rezultatele expertizei atașate de poliție confirmă că testele pentru substanțe narcotice au fost negative.
Poliția condamnă utilizarea unor astfel de subiecte sensibile în scopuri de imagine sau pentru obținerea de vizibilitate publică.
„Considerăm regretabil faptul că cetățeanul Vasile Costiuc a ales să promoveze informații neverificate, folosind un subiect ce vizează siguranța minorilor, pentru a-și face promovare personală, mai ales că funcția deținută de acesta îi permite accesul la informațiile deținute de poliție”, se arată în comunicatul Poliției.
Aceasta este a doua situație în care Vasile Costiuc a vehiculat informații neverificate despre copii. În luna februarie, Vasile Costiuc a publicat un video pe Facebook, susținând că o elevă ar fi fost internată în reanimare după consumul de droguri și că incidentul ar fi fost mușamalizat de autorități și presă. Și în acest caz, Poliția a dezmințit informațiile, subliniind că afirmațiile acestuia sunt „inadmisibile” și pot prejudicia familia.