Actualitate

La Sofia, Drochia, a fost depistată o dronă. Reacția Ministerului Afacerilor Externe

post-img
Drona depitată la Sofia, Drochia

În satul Sofia, Drochia, vineri seară, a fost depistată o dronă. Pe moment, nu se știe dacă are componentă explozibilă. Perimetrul este asigurat, iar experții Secției tehnico-explozive a Poliției urmează să examineze obiectul în detaliu, potrivit Inspectoratului General al Poliției.

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova condamnă ferm orice incident care poate reprezenta o încălcare a spațiului aerian al țării și o potențială amenințare la adresa securității cetățenilor. 

„Republica Moldova își reafirmă angajamentul de a-și proteja suveranitatea, integritatea teritorială și securitatea cetățenilor. Ministerul Afacerilor Externe monitorizează îndeaproape evoluțiile, în coordonare cu instituțiile naționale competente”, se menționează într-un comunicat al ministerului. 

„Reiterăm apelul către populație de a respecta indicațiile autorităților, de a evita apropierea de obiecte suspecte și de a informa imediat organele abilitate în cazul depistării unor astfel de situații.”

author-img_1

Redacția TVR Moldova

Reporter