Sport

Japonia detonează a doua bombă la Campionatul Mondial de fotbal. Fotbaliștii niponi au reușit să învingă naționala Germaniei, după ce nemții conduceau la pauză

post-img
Japonia- Germania

După ce Arabia Saudită a învins cu 2-1 Argentina, naționala Japoniei a furnizat a doua mare surpriză de la Campionatul Mondial de fotbal. Fotbaliștii niponi au reușit să învingă Germania cu același scor de 2-1.

Germanii au deschis scorul în minutul 33 prin Gundogan. Fotbalistul lui Manchester City a marcat, fără emoții, de la punctul cu var.

Japonezii au întors soarta partidei într-un interval de 9 minute.

Mai întâi a înscris Ritsu Doan pentru 1-1. Niponul a marcat din interiorul careului, după ce Neuer a respins în față șutul lui Minamino.

În minutul 84, Asano a preluat perfect, la marginea careului de 16 metri, a intrat în careu, după care a marcat pe colțul scurt sub transversală.