Uniunea Europeană înseamnă și un mediu mai curat, deşeuri sortate și reutilizate. Bruxelles-ul continuă să investească în modernizarea sistemului de gestionare a deşeurilor din Republica Moldova, pentru alinierea la standardelor de mediu ale UE și a face incă un pas spre aderare. 13 mii de locuitori din oraşul Iargara şi cele cinci comune din componenţa acestuia, au primit de la Uniunea Europeană echipamente pentru gestionarea deşeurilor. Printre acestea, autospeciale şi pubele ce vor fi împărţite oamenilor. Urmăriţi un nou reportaj din campania TVR Moldova "De ce EU?”.
DE CE EU?
Campanie TVR Moldova „De ce EU?”: UE investește în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor din R. Moldova
- publicat de Redacția TVR Moldova
- luni, 22 iulie 2024, 21:00
- 36 accesări
Campanie TVR Moldova „De ce EU?”: UE investește în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor din R. Moldova
Redacția TVR Moldova
ReporterUrmărește TVR Moldova pe TikTok!
Urmărește acumLive
Ultimele știri
Cultură
Maker Faire 2026: roboți, drone și invenții din materiale reciclate, la Chișinău
13 iunie 2026, 22:00
Sănătate
Statul va compensa senzorii de glicemie pentru pacienții de până la 25 de ani
13 iunie 2026, 21:00
Actualitate
Proba de matematică de la BAC, prea grea? Absolvenții cer schimbări
13 iunie 2026, 20:00
Drumul spre UE
Republica Moldova şi Ucraina încep oficial negocierile de aderare la UE
13 iunie 2026, 18:55
Social