Sport

Halterofilul din Republica Moldova, Marin Robu, întâmpinat ca un erou

Halterofilul din Republica Moldova, Marin Robu, care a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial din Arabia Saudită, a revenit acasă. Sportivul a fost întâmpinat la Aeroportul Internațional Chișinău de părinți, colegi și o delegaţie a Ministerului Educaţiei.

În data de 12 septembrie, Robu a cucerit argintul la proba smuls, iar la aruncat s-a clasat pe locul IX, în categoria de 89 de kilograme. Astfel, ocupând per total locul VI. A fost al treilea turneu pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

Pentru a obține cota de participare la Olimpiada de vară, Marin Robu trebuie să ajungă în clasamentul mondial printre primii 12 halterofili din categoria sa de greutate.

Republica Moldova a fost reprezentată la Campionatul Mondial de haltere de patru sportivi. Cheltuielile au fost acoperite de Ministerului Educației și Cercetării.