Ghișeul unic de la Punctul de Trecere a frontierei Leova-Bumbăta este funcțional, transmite șeful Poliției de Frontieră, Rosian Vasiloi. Într-o postare pe Facebook, Rosian Vasiloi prezintă o statistică a traversărilor prin punctul de frontieră în cele trei zile de la inaugurare.
„Ghișeul unic este funcțional, podul, așa cum a fost și stabilit de comun acord este verificat împreună cu colegii din dreapta Prutului conform procedurilor standarde”, a scris Rosian Vasiloi.
Potrivit acestuia, de la inaugurarea din 23 mai până în prezent, punctul de trecere a frontierei Leova-Bumbăta a fost traversat de 376 persoane și 151 mijloace de transport.
![](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/20230526180520/9f6dd9cff29791cb1f1e875a5852e5993591818895536b4958105d0a42a74e13.jpg)
![](https://tvrm-s3.fra1.cdn.digitaloceanspaces.com/superdesk/20230526180520/3add233f52d29443c8e7002ea43eaf9afc12e0eda5056733bae27e109c5290de.jpg)