TV Network
Canalele TVR
Sport

Judocanii moldoveni, cinci medalii la Grand Prix-ul din Peru: Două de aur, două de argint

Judocanul Vlad Mitru

Și lotul de judo al Republicii Moldova a revenit acasă după prestația triumfătoare de la Grand Prix-ul din Peru. "Tricolorii" au câștigat cinci medalii, dintre care două de aur. Radu Izvoreanu și Vlad Mitru au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere.

După o călătorie îndelungată din America de Sud, judocanii au fost primiți cu entusiam pe Aeroportul Internațional Chișinău. Radu Izvoreanu, Vlad Mitru, Denis Vieru, Mihail Latîșev și Petru Pelivan au revenit acasă cu medalii. Doi dintre ei au trebuit să se bată chiar în finală. În duelul decisiv al categoriei de 66 de kilograme, Izvoreanu l-a învins pe Vieru, medaliat olimpic la Paris. Sportivul de 24 de ani s-a impus printr-un ippon.


RADU IZVOREANU, judocan, medaliat cu aur: A fost o victorie cu gust amar, deoarece am fost cu un prieten, un coleg în finală. Știind că lupt cu Denis, m-am motivat suplimentar și chiar mi-a dat un impuls să dau totul și să arăt ce pot.


Cealaltă medalie de aur a fost obținută de Vlad Mitru, în categoria de 73 de kilograme. Aceasta a înregistrat cinci victorii în fața adversarilor din Finlanda, Peru, Maroc, Brazilia și, în finală, din Statele Unite ale Americii. Aurul a fost câștigat prin ippon.


VLAD MITRU, judocan, medaliat cu aur: Am fost mândru de mine, mândru că, în Peru, la Lima, a răsunat imnul Republicii Moldova. A fost ceva special pentru mine și pentru țara noastră.


La un pas de aur a fost și Mihail Latîșev, dar acesta a cedat în finala categoriei de 90 de kilograme. Petru Pelivan s-a evidențiat în limitele de 81 de kilograme, în care a obținut bronzul, datorită victoriei înregistrate în fața unui adversar din Serbia. Toate rezultatele la un loc au făcut ca Republica Moldova să ocupe locul trei în clasamentul pe medalii din totalul de 50 de țări participante.


DORIN GOȚONOAGĂ, antrenorul secund al lotului de judo din Republica Moldova: Nu ne-am așteptat chiar la un asemenea rezultat. Am mers optimiști, cu scopul de a obține rezultate cât mai bune. Ne bucurăm foarte mult că am obținut cinci medalii. Este un pas cu dreptul în calificările pentru Jocurile Olimpice din 2028.

Citește și: Trei medalii pentru R. Moldova la Grand Slam-ul de judo din Kazahstan


Următorul eveniment important din calendarul competițional al judocanilor din Republica Moldova este Grand Prix-ul Ungariei. Deocamdată, lotul "tricolorilor" este compus din șapte băieți și o fată, Oxana Diacenco. Turneul va avea loc în perioada 11-13 septembrie.

author-img_1

Adrian Său

Reporter