Social

Sisteme de apărare și supraveghere, prioritate pentru RM: Drone românești testate la Vadul lui Vodă

Radar pentru detectarea dronelor

Situaţia geopolitică din ultimii ani a crescut cererea pentru sistemele de supraveghere şi apărare aeriană. O companie românească producătoare de drone şi alte dispozitive fără pilot a reuşit, în ultimii ani, să se adapteze noilor cerinţe ale pieţei. Dacă, anterior, accentul se punea pe drone pentru agricultură, cinematografie sau alte domenii, acum, firma are o cerere impresionantă pentru aparate destinate sectorului de apărărare. Compania are fabrici în două localităţi din România şi una în Republica Moldova. Una dintre drone a fost testată recent pe aerodromul de la Vadul lui Vodă.

ANA NEAMŢU, jurnalist TVR MOLDOVA: O astfel de dronă poate detecta cu acurateţe obiecte și persoanelor aflate la sol, monitorizarea zonelor de frontieră fiind un domeniu în care poate fi folosită. Ea cântărește 50 de kilograme şi poate zbura la o înălțime de circa 5 km. Aeronava fără pilot este dotată cu sisteme de supraveghere bazate pe inteligența artificială.


Această dronă poate zbura cu o viteză de 160 de kilometri la oră şi se poate afla în spaţiul aerian timp de aproximativ 24 de ore. Costul unei astfel de aparat variază între 200 de mii de euro până la un milion de euro. Producătătorii spun că, săptămânal, repecţionează în jur de 700 de cereri din mai multe ţări, majoritatea din state NATO.


ION MOCANU, co-fondatorul companiei: Contextul geopolitic global a schimbat multe paradigme, din zona de apărare în special. Am observat şi noi o cerere crescută din partea clienţilor care vin cu anumite cerinţe nişate şi specializate pe zona de defense şi securitate.


O bună parte dintre clienţi sunt instituţii guvernamentale, inclusiv din Republica Moldova.


ION MOCANU, co-fondatorul companiei: Astăzi nu se mai pune problema dacă dronele sunt o ameninţare sau dacă trebuie să facem ceva în acest sens, pentru că au devenit foarte accesibile şi pot fi manipulate practic de oricine. Aşa că contează cine le manipulează şi are este intenţia lor. Pornind de la această premiză, vederm imperios necesar  să avem sisteme care, la nevoie, pot contracara sau proteja anumite obiective strategice.


La fabrica din Chişinău sunt produse, anual, în jur de şapte drone. Procesul este unul complicat şi poate dura chiar şi o lună pentru un singur aparat.


ANTON DANICI, co-fondatorul companiei: Practic noi aici producem toate materialelel din care apoi sunt produse aeronavele. Ca matrie primă, avem nevoie doar de material compozit. În cazul nostzru, în mare parte, este fibra de carbon şi aluminiu, dar şi răşina epoxidică. Elementele cheie ale unei aeronave pe care pot să le menţionez  ar fi: aripile, ampenajul şi fuzelajul acesteia, pentru că fiecare subansamblu în sine este constituit din sunte sau chiar mii de piese.


Compania de drone şi-a început acitivatea în anul 2009.

author-img_1

Ana Neamțu

Reporter