Sport

Calificare de senzație a naționalei României în optimile de finală ale Campionatului European. Tricolorii au încheiat pe primul loc în Grupa E

România

Naționala de fotbal a României a reușit o calificare fabuloasă în optimile de finală ale Campionatului European. Împinsă de la spate de peste 35 000 de suporteri români, prezenți în tribunele stadionului Deutsche Bank Park din Frankfurt, tricolorii au încheiat la egalitate, scor 1-1, în partida cu Slovacia.

Slovacii au deschis scorul în minutul 23 prin mijlocașul Duda, care a marcat cu capul dintr-o centrare perfectă a lui Kucka.

În minutul 35, arbitrul acordă penalty pentru România după faultul asupra lui Hagi. Răzvan Marin a executat impecabil și a restabilit egalitatea.

În celălalt meci al grupei, Belgia și Ucraina au încheiat la egalitate, scor 0-0, astfel că România încheie pe prima poziție în clasament.